Rycerskie Mistrzostwa Świata na Zamku w Malborku [zdjęcia]


Podczas majowego weekendu na zamku w Malborku odbyły się Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich. Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw odbyła się w czwartek 30 kwietnia. Wspaniała parada kilkuset rycerzy z 26 krajów była zapowiedzią nadchodzących emocji. Uroczystość swoją obecnością uświetnili Rafał Mańkus - wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, Jan Tadeusz Wilk - wiceburmistrz miasta Malbork, Szymon Drej - dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Po słowach przywitania mistrzostwa rozpoczął oficjalnie Hubert Filipiak - prezes Federacji IMCF.

Polska reprezentacja na Mistrzostwach Świata w Sportowych Walkach Rycerskich w Malborku/ fot. P. Sumara

Zaraz po ceremonii otwarcia rozpoczęły się półfinały walk w kategorii broni drzewcowej. Po zaciętej walce Robert Szatecki przegrał półfinał z reprezentantem Anglii i stracił szansę na złoty medal. W związku z kontuzją zawodnika z Francji Robert zdobył pierwszy medal dla Polski zajmując 3 miejsce. Chwile później rozegrał się emocjonujący finał pomiędzy Anglią i Hiszpanią. Po regulaminowych rundach zawodnicy zadali tyle samo trafień. Potrzebnych było aż 5 rund dogrywki żeby wyłonić zwycięzcę. Złoto po tej niezwykle wyrównanej walce zdobył reprezentant Anglii. Srebro powędrowało do Hiszpanii.

W walkach kobiet najpierw Nowa Zelandia pokonała USA, a Polska zwyciężyła z RPA. W walce finałowej Kamila Henkelman, walcząca dla Polski, doznała kontuzji i złoty medal powędrował do reprezentantki Nowej Zelandii. Zawodniczka z RPA debiutująca na Mistrzostwach zdobyła brązowy medal.

Walki rozpoczęły się od starć w kategorii  broni drzewcowej mężczyzn oraz kobiet. Wyrównane starcia przekładały się na liczne złamania drzewców oraz rundy dogrywkowe. Najlepszy przykład stanowiło niezwykle emocjonujące starcie finałowe mężczyzn pomiędzy Anglią i Hiszpanią. Po regulaminowych rundach zawodnicy zadali tyle samo trafień. Potrzebnych było aż 5 rund dogrywki żeby wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie złote medale w kategorii broni drzewcowej zdobyli w walkach mężczyzn – Anglia, w walkach kobiet – Nowa Zelandia.

W walkach 5vs5 oraz 10vs10 nie uczestniczyły polskie drużyny, ale mieliśmy okazję oglądać wiele zaciętych starć. W „piątkach” starcia w swoich grupach bez ani jednej przegranej zakończyły drużyny USA oraz Danii.

W walkach 10vs10 bardzo dobrze zaprezentowali się Japończycy, debiutujący w tej kategorii. Niestety ze względu na kilka kontuzji musieli wycofać się w połowie rywalizacji w swojej grupie. Najlepszy bilans zwycięstw w „dziesiątkach” osiągnęły Austria oraz Dania.

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Drugi dzień mistrzostw rozpoczęły starcia w mieczu długim. Zawodnicy się nie oszczędzali i rozegranych zostało dużo wyrównanych pojedynków z licznymi kombinacjami bloków, uników i uderzeń. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy z Anglii, Polski, Hiszpanii oraz Japonii. Polska zakończyła starcia w swojej grupie bez ani jednej porażki.

Również kobiety pojedynkujące się w mieczu długim mimo padającego deszczu dały z siebie wszystko pokazując kunszt w tej dość siłowej kategorii.

Rywalizację finałową rozpoczęły zawodniczki. Po starciach półfinałowych o złoty medal walczyły reprezentantki Polski i Quebecu. Przewaga siły fizycznej pozwoliła zdominować szranki zawodniczce zza oceanu i złoty medal powędrował do reprezentantki Quebecu. W walce o brąz z dobrej strony pokazała się zawodniczka Japonii wygrywając swoje starcie.

W kategorii  mężczyzn rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. W walce o 3 miejsce lepszy okazał się reprezentant Litwy.

W walce o pierwsze miejsce zmierzyli się zawodnicy Polski i Austrii. Polak dominował szybkością i lepszą pracą w dystansie, zachował też wyraźnie więcej sił na ostatnie starcie. Dzięki temu po dwóch rundach Wiesław Kurek zdobył  pierwszy złoty medal dla Polski.

Trzeci dzień mistrzostw przywitało błękitne niebo. Od rana zawodnicy wszystkich reprezentacji gromadzili się przy szrankach na zmagania w kategoriach miecza i tarczy - najważniejszej konkurencji walk pojedynkowych. Ponad 80 starć w fazie grupowej pozwoliło wyłonić najlepszych zawodników, którzy ścierali się w fazie finałowej. Z bardzo dobrej strony pokazali się zawodnicy Austrii, Niemiec, Anglii, USA, debiutującej Argentyny, a także krajów środkowej i wschodniej Europy: Polski, Estonii, Litwy. Wśród kobiet najlepiej prezentowały się reprezentantki: Polski, Niemiec, Nowej Zelandii oraz Quebecu.

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

W walkach kobiet mieliśmy okazję oglądać różne style walk i wyrównany poziom. W walce o 3 miejsce zmierzyła się Polska z Nową Zelandią. Przewaga siły była po stronie Nowozelandki, a zręczności i szybkości po stronie Polki. Po 2 rundach Maja Olczak zdobyła kolejny brązowy medal na tegorocznych Mistrzostwach Świata. Następnie oglądaliśmy starcie o pierwsze miejsce, w którym zwyciężyła leworęczna zawodniczka z Niemiec. 2 miejsce przypadło zawodniczce z Quebecu.

Walki mężczyzn z ogromną dynamiką i różnorodnością uników, bloków oraz kombinacji uderzeń poderwały publiczność. Polski reprezentant Marcin Waszkielis zdobył 2 Złoty Medal dla Polski. 2 miejsce zajęła Anglia, a 3 przypadło reprezentantowi Estonii.

W drugiej części dnia oglądaliśmy ostatnie walki w fazie grupowej starć kategorii 5vs5 oraz 10vs10. W starciach „piątek” Polska zdominowała zmagania wynosząc komplet zwycięstw, drugie miejsce w grupie zajęła Argentyna.

Następnie rozpoczęła zmagania niezwykle silna grupa B w kategorii 10vs10. Bardzo równy poziom drużyn Francji, Hiszpanii, Polski oraz Anglii spowodował, że do ostatniej walki nie było wiadomo kto wejdzie do starć finałowych. Ostatecznie Anglia zachowała komplet zwycięstw, a z drugiego miejsca wyszła Polska.

Rano 3 maja ostatniego dnia Mistrzostw rozpoczęły się starcia w kategorii 3vs3 kobiet. Po wyrównanych walkach w fazie grupowej do finału awansowała Polska i Anglia. Po 3 rundach przewagę uzyskały Polki i ostatecznie to one sięgnęły po złoty medal.

Był to tylko przedsmak finałów 5vs5. W fazie ćwierćfinałowej najlepsze okazały się drużyny Polski, USA, Anglii oraz Danii.

W półfinałowej walce spotkali się ze sobą zeszłoroczni finaliści Polska oraz USA. Ostatecznie lepsza okazała się Polska i to ona spotkała się w finale z Anglią, która dość szybko poradziła sobie z Danią.

Jak na finał przystało walka była wyrównana. Pierwsze starcie wygrała Anglia, ale w drugiej rundzie to Polacy odzyskali panowanie w szrankach. Wszystko rozstrzygnęło się w trzeciej odsłonie walki, którą ostatecznie wygrali Polacy. Dzięki temu Polska zdobyła kolejne dwa złote medale.

W ostatnich walkach Polska zdobyła złoto w kategorii 10vs10 pokonując Anglię, a po bardzo wyrównanym starciu z USA sięgnęła również po złoto w kategorii 16vs16.

Tegoroczne wydarzenie odbywające się w malborskiej twierdzy nie zawiodło oczekiwań entuzjastów Sportowych Walk Rycerskich. Ciągle rosnący poziom drużyn, różnorodność uzbrojenia i stylów walki oraz 26 reprezentacji z 6 kontynentów pozwoliły zaprezentować Sportowe Walki Rycerskie na najwyższym, światowym poziomie. Dodatkowo zmienna pogoda, wpływająca na atmosferę prowadzonych starć oraz warunki na polu walki budowała niezwykły klimat tegorocznych Mistrzostw. Było to nie tylko unikatowe wydarzenie sportowe, ale także wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy rycerzami z różnych państw oraz zawiązania nowych przyjaźni.

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

W tym roku starcia zdominowane zostały przez gospodarzy – reprezentację Polski, która sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również zespół Anglii, z którym w walkach grupowych Polacy walczyli aż trzykrotnie, a także drużyna USA, która w walkach grupowych, jak na zeszłorocznego mistrza przystało, stanowiła bardzo twardy orzech do zgryzienia.

W walkach indywidualnych bardzo dobrze oprócz Polski zaprezentowały się również Austria, Japonia, Nowa Zelandia, Hiszpania, Litwa, Estonia oraz Niemcy. Wyrównane pojedynki często kończyły się remisem, a w pamięć z pewnością zapadnie finał broni drzewcowej pomiędzy Hiszpanią oraz Anglią, w którym potrzeba było aż 5 rund dogrywkowych aby wyłonić zwycięzcę. Pamiętny pozostanie też niezwykły styl walki oraz szybkość polskiego mistrza Marcina Waszkielisa, który zapewnił Polsce zwycięstwo w Mieczu i w Tarczy.

W pięknym słońcu towarzyszącym ceremonii zamknięcia Mistrzostw zabrzmiały hymny narodowe zwycięzców, zamykając ten najważniejszy dla rycerstwa turniej wzruszającą i podniosłą atmosferą. Ceremonię swoją obecnością uświetnili: Rafał Mańkus – Wicedyrektor Muzeum Zamkowego, Hubert Filipiak – prezes Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich, Marek Charzewski – Burmistrz Miasta Malborka oraz Szymon Drej – Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Przez trybuny turnieju i zamek w ciągu czterech dni imprezy mogło się przewinąć nawet 30 tys. osób. W imprezie, która zakończyła się w niedzielę, wzięło udział 500 rycerzy i rycerek z 26 krajów z całego świata. Na turniej składało się dziesięć konkurencji, a polska drużyna zdobyła medal w każdej z nich. Polakom przypadło sześć złotych krążków oraz po dwa srebrne i brązowe.

Jak powiedział Hubert Filipiak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich, które – wspólnie z malborskim Muzeum Zamkowym  było głównym organizatorem imprezy, drugą drużyną w klasyfikacji medalowej okazała się reprezentacja Anglii, która zdobyła pięć medali. Po dwa medale przydały w udziale drużynom z Hiszpanii, Quebecu (Kanada), USA i Danii. Pojedyncze krążki powędrowały do rycerzy z Nowej Zelandii, RPA, Japonii, Austrii, Litwy, Estonii i Niemiec.

Wiele walk, zwłaszcza tych finałowych toczyło się na bardzo wyrównanym poziomie: szala przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę, ale nam – Polakom, siły dodawała chyba publiczność – powiedział Filipak dodając, że trzeba pamiętać, że polska drużyna składała się z aż 50 rycerzy i rycerek i – dzięki temu, Polacy mogli wziąć udział we wszystkich konkurencjach, na co nie mogły sobie pozwolić mniej liczne drużyny z wielu innych krajów.

Medale we wszystkich kategoriach:

KATEGORIA 1 vs 1 BRONI DRZEWCOWEJ

Kobiety:
1) Nowa Zelandia – Sophie Stockbridge
2) Polska – Kamila Henkelman
3) RPA – Christa Martin

Mężczyźni:
1) Anglia – Paweł Kurzak
2) Hiszpania- Jose Martine Amodeo
3) Polska- Robert Szatecki

KATEGORIA 1 vs 1 MIECZ DŁUGI

Kobiety:
1) Quebec – Benedicte Robitaille
2) Polska – Agnieszka Lasota
3) Japonia – Kiyoka Kagawa

Mężczyźni:
1) Polska - Wiesław Kurek
2) Austria – Joji Ishikawa
3) Litwa – Arturas Korpavicius

KATEGORIA 1 vs 1 MIECZ I TARCZA

Kobiety:
1) Niemcy – Denise Brinkman
2) Quebec – Bénédicte Robitaille
3) Polska – Maja Olczak

Mężczyźni:
1) Polska – Marcin Waszkielis
2) Anglia – Lukasz Kowal
3) Estonia – Jaan Murumets

KATEGORIA 3 vs 3 KOBIET

1) Polska
2) Anglia
3) Hiszpania

KATEGORIA 5 vs 5 MĘŻCZYZN

1) Polska
2) Anglia
3) USA

KATEGORIA 10 vs 10 MĘŻCZYZN

1) Polska
2) Anglia
3) Dania

KATEGORIA 16 vs 16 MĘŻCZYZN

1) Polska
2) USA
3) Dania

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich/ fot. P. Sumara

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz