Putin: Polska działała razem z Hitlerem, a pakt Ribbentrop-Mołotow zapewniał ZSRR bezpieczeństwo


W niedzielę 10 maja w Moskwie na wspólnej konferencji Władimir Putin - Angela Merkel, prezydent Rosji otwarcie chwalił pakt Ribbentrop-Mołotow i oskarżał Polskę o współpracę z III Rzeszą. Jego zdaniem II RP sama sobie była winna rozbioru w 1939 roku.

Angela Merkel i Władimir Putin / fot. en.kremlin.ru

Angela Merkel i Władimir Putin / fot. en.kremlin.ru

Polska działała razem z Hitlerem przy rozbiorze Czechosłowacji w pierwszej połowie 1939 roku - takie słowa wypowiadał publicznie Władimir Putin na wspólnej konferencji z udziałem Angeli Merkel. Jego zdaniem pakt Ribbentrop-Mołotow był nakierowany na zapewnienie ZSRR bezpieczeństwa.

Putin mógł spotkać się z Merkel dopiero 10 maja gdyż nie uczestniczyła ona w propagandowej paradzie zwycięstwa (jak wielu innych europejskich przywódców). Merkel odpowiedziała, że „trudno jest zrozumieć traktat, jeśli się nie uwzględni tajnego protokołu, który dzielił Europę na strefy wpływów. To tajne porozumienie było bezprawne”.

Rosjanie starali się usilnie przekonać Niemców do przywrócenia przyjaźni i zniesienia sankcji - bezskutecznie. Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow przekonywał do współpracy swojego niemieckiego odpowiednika, Franka Waltera Steinmeiera. Goście z Niemiec okazali grzeczność ale na układy z Moskwą nie „poszli”. Berlin w dalszym ciągu krytykuje Rosję za wspieranie separatystów i łamanie porozumień mińskich (można powiedzieć, że te przeszły już do historii).

Jeśli Rosja dalej będzie „na nowo” pisać historię to może się okazać, że to Polska sama się okupowała, a potem razem z Hitlerem napadła na ZSRR!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz