W Warszawie otwarto Muzeum Katyńskie. Prezydent: „Tę zbrodnię musimy nazywać ludobójstwem”


W rocznicę radzieckiego ataku na Polskę, przy udziale najwyższych władz państwowych otwarto w Warszawie Muzeum Katyńskie. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda powiedział, że zbrodnię katyńską należy jednoznacznie nazywać ludobójstwem.

21464366156_12e80e036d_b

Otwarcie Muzeum Katyńskiego / fot. M. Śmiarowski/KPRM

Prezydent  dziękował w imieniu RP za budowę tego muzeum, nazywając je wielkim dziełem utrwalania pamięci. W swoim przemówieniu podkreślił, że to muzeum przyniesie efekty w edukacji historycznej młodych Polaków, a także zagranicznych gości. W szczególny sposób dziękował rodzinom katyńskim za przechowanie pamięci o tej zbrodni w czasach, gdy udawano, że jej w ogóle nie było.

Jednak najdobitniej mówił o przyczynach, dla których NKWD zamordowała Polaków:

Zostali zamordowani także z jednej jeszcze ważnej przyczyny. O czym świadczy ich życie, byli Polską elitą. Byli tym, co jest fundamentem Narodu. Intencją zbrodni katyńskiej było wymordowanie polskiej elity, zgładzenie autorytetu, po to by Naród się rozpierzchł. Tak jak rozpierzcha się wojsko, gdy ginie dowódca, tak jak rozpierzchają się owce, kiedy zabije się pasterza. Dlatego właśnie ich zgładzono. Stąd w powszechnym przekonaniu polskiego społeczeństwa, wielu historyków i prawników, zbrodnia ta, której celem było w efekcie zniszczenie  polskiego Narodu mus być nazwana zbrodnią ludobójstwa. Chcę to dziś jasno wyrazić i powiedzieć.

12039341_1038196079563757_1210213277262477040_n

Muzeum Katyńskie / fot. MON, https://facebook.com/DPIMON

Prezydent wyraził nadzieję, że Muzeum Katyńskie stanie się miejscem narodowej pielgrzymki, tak jak stało się nim Muzeum Powstania Warszawskiego. Powiedział również, że te dwa miejsca będą chętnie odwiedzane przez młodych ludzi. Kończąc dodał, że chciałby aby Muzeum się rozwijało, a prawda historyczna przez nie wybrzmiewała.

Premier Ewa Kopacz podkreślała heroizm Polaków, którzy zapłacili życiem za służbę Rzeczypospolitej niezależnie od poglądów, wyznania, czy regionu, z którego pochodzili. Premiera powiedziała również, że tego dnia w szczególności oddajemy hołd tym, którzy zginęli zabici zdradzieckim strzałem w potylice, ale także tym którzy pamięć o Katyniu przenieśli przez lata komunistycznego kłamstwa.

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak mówił, iż Katyń jest dla Polaków sprawą świętą, wykraczają poza historię i opis dziejów. Ten dzień długo będziemy pamiętać. Jest on ważny w naszej historii. Przypomina nam jak ważne jest wojsko i Polska - podkreślał. Przypomniał także, że wojsko sfinansowało tę placówkę nie dla siebie, ale dla całego Narodu.

12037978_1038196082897090_8062868733667067868_n

Muzeum Katyńskie / fot. MON, https://facebook.com/DPIMON

Muzeum Katyńskie w Cytadeli Warszawskiej to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno-muzealno-badawcza Misją Muzeum jest ukazywanie i dokumentowanie aspektów Zbrodni Katyńskiej oraz godne upamiętnienie 22 tys. ofiar. Instytucja zgromadziła ponad 42 tys. artefaktów i znaczący zasób archiwaliów oraz księgozbiór liczący 2383 woluminów. Ekspozycja podzielona na dwa poziomy prezentuje historię zbrodni i walkę o jej prawdziwe przedstawianie. Całość zajmuje 3,5 ha. W sąsiedztwie Muzeum Katyńskiego powstaje także Muzeum Historii Polski oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Pierwsza siedziba Muzeum Katyńskiego - Oddziału Muzeum Wojska Polskiego mieściła się w kazamatach XIX-wiecznego Fortu „Czerniaków”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Lis pisze:

    Prawda nas wyzwoli!

  2. Bilbo pisze:

    Po co ta głupia ironia?

Zostaw własny komentarz