Sztuka hip-hopowa sięga korzeniami średniowiecza?


Sztuka sprzed XVI wieku i hip-hopowa mają ze sobą dużo wspólnego! Udowadnia to Cecilia Azcarate tworząc Tumblr B4XVI. Dzięki niemu odkryjemy tajemne paralele pomiędzy gwiazdami hip-hopu, a sztuką Wieków Średnich.

tumblr_nglfnbOeIh1txszqqo1_r1_1280

Po lewej portret króla Henryka VIII Tudora pędzla Hansa Holbeina, a po prawej raper Rick Ross/ fot. C. Azcarate

Hiszpanka Cecilia Azcarate, na co dzień dyrektor kreatywny w agencji Sid Lee, udowodnia co wiemy od lat - raperzy są nieśmiertelni. Azcarate opisuje swój projekt jako podkreślenie niewidzialnej konwersacji pomiędzy hip-hopem i sztuką sprzed XVI wieku. Jej zdaniem to, co obecnie dzieje się w Internecie, jest zjawiskiem podobnym do rozwoju cywilizacyjnego, jaki dokonał się w okresie renesansu – tworząc wiele ponadczasowych motywów, wykorzystywanych dziś przez muzyków.

Porównuje takich gigantów rapu jak Kanye i A$AP Ferg z rzeźbami, obrazami i dziełami sztuki sprzed wieków. Rezultat może być zaskakujący. Kto wiedział, że Wiz Khalifa wygląda dokładnie jak jeden z królów z Adoracji Magów?

Według Azcarate wszystko zaczęło się, gdy w Metropolitan Museum of Art ujrzała włoskie i flamandzkie portrety pełne futer i złotych łańcuchów. Zainteresowałam się ikonografią władzy. Czy istnieje ponadczasowa reprezentacja lansu? - mówi. Wraz ze swym przyjacielem, dyrektorem filmowym Ferdinando Verderim zaczęła przeglądać dawną sztukę w poszukiwaniu odpowiedzi.

Ludzie zaprezentowani na portretach czy rzeźbach nie znaleźli się tam przypadkowo - mówi Azcarate. Byli to ludzie władzy, ludzie religii, polityki czy finansów. Intelektualiści, bogowie, święci i ludzie, których sława przetrwała po ich śmierci. Dziś nazywamy ich celebrytami.

Dla Verderiego i Azcarate raperzy stoją powyżej polityków czy gwiazd rocka. Hip-hop nie boi się pokazywać dumy z własnej siły. Przekłada się to na estetykę monarszą, co jest piękne i ponadczasowe. Nie znajdziecie tego u gwiazd rocka czy polityków. Dzisiejsi raperzy musieli naoglądać się dużo sztuki sakralnej sprzed XVI wieku...

Zresztą zobaczcie sami: http://b4-16.tumblr.com/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Warna pisze:

    Henryk VII aka DJ HENIO.

Zostaw własny komentarz