14-kilogramowy skarb sprzed wieków


Do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza trafił właśnie depozyt z okresu kultury łużyckiej. Na skarb natrafiono w listopadzie tego roku podczas prac polowych. Na powierzchni ziemi ukazało się łącznie 14 kilogramów zabytków. Odkrycie stanowi część wyposażenia warsztatu metalurgicznego sprzed około 900-700 lat p.n.e.

KulturaLuzycka_1

Mapa prezentująca maksymalny zasięg wpływów kultury łużyckiej

Odkrycia dokonano w pobliżu wsi Nowe Karamsko w powiecie Babimost w województwie lubuskim. Aktualnie muszą przejść etap inwentaryzacji, aby trafić na ekspozycję. Wiadomo na pewno, iż jest to celowy depozyt, o czym świadczy część znalezionych przedmiotów. W warsztacie odlewniczym możemy oglądać formy odlewnicze do produkcji toporków czy sierpów. Jest to niezwykle rzadkie znalezisko. Na terenie kraju do tej pory odkryto jedynie około dziesięciu form.

Poza tym w warsztacie archeolodzy odnaleźli dodatkowo gotowe produkty czy odpady produkcyjne w postaci złomu brązowego. Rozstrzyga się właśnie kwestia prawa własności zabytków, jeżeli sprawa zostanie przesądzona pozytywnie konieczne będzie zdobycie środków na konserwację zabytków.

Źródło:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407589,lubuskie-znaleziono-skarb-metalurga-sprzed-prawie-3-tys-lat.html/

Kultura_łużycka,_lusatian_culture_08

Przykład formy metalurgicznej

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz