„A to historia! Opowiadania z dziejów Polski” – K. Szymeczko – recenzja


Historia nie musi być nudna. Szczególnie, kiedy jest skierowana do dzieci. Grube podręczniki nie zawsze kuszą, żeby do nich zajrzeć, ale kiedy książka historyczna jest kolorowa i pełna humoru, wtedy można bez obaw pokazać ją dziecku i być pewnym, że nauka będzie dla niego przyjemnością.

A-to-historia-Opowiadania-z-dziejow-Polski_Kazimierz-Szymeczko,images_product,19,978-83-7672-222-1Głównymi bohaterami książki Kazimierza Szymeczko są Historynek, Wierszynek i Militarek. To właściwie narratorzy, którzy kochają książki i historię, ale każdy z nich ma swoją specjalność. Historynek uwielbia zagłębiać się w dawne czasy i analizować wydarzenia z przeszłości, Wierszynek kocha poezję, a Militarek najchętniej całymi godzinami opowiadałby o stoczonych bitwach. Czasami kłócą się między sobą, ale ich sprzeczki są zawsze konstruktywne, a przy tym uczą.

W książce „A to historia!” znajdziemy wspaniale opisane, najistotniejsze wydarzenia z historii Polski. Wszystko to okraszone sporą dawką dobrego humoru, a przede wszystkim napisane prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem. Mali historycy czytając tę książkę z pewnością nie będą się nudzić. Dowiedzą się za to wielu ważnych rzeczy, poznają królów i królowe, daty wielkich bitew oraz wybitne postaci, które przez wieki kształtowały losy naszego kraju. Szymeczko przedstawia w kolejnych rozdziałach wydarzenia, które miały miejsce począwszy od chrztu Polski, przez I i II wojnę światową aż po negocjacje Okrągłego Stołu.

Czytając książkę odniosłam wrażenie, że to nie tylko pozycja dla najmłodszych, ale też dla starszych czytelników. Jeżeli w przeszłości nie lubiliście lekcji historii i niewiele z nich zapamiętaliście, to spokojnie możecie sięgnąć właśnie po tę książkę. Na pewno nie będziecie się nudzić i nawet nie obejrzycie się, kiedy będziecie na ostatniej stronie. Kazimierz Szymeczko pisze z wyobraźnią i pasją, która jest tak niezwykle potrzebna, kiedy porusza się tak ciężki pozornie temat, jakim jest historia.

„A to historia! Opowiadania z dziejów Polski” powinna być obowiązkową pozycją w każdej podstawówce. Być może wtedy dzieci nie zrażałyby się tak bardzo do ciągnących się lekcji, na których opowiada się o wydarzeniach, z których dzieciaki po prostu nie rozumieją zbyt wiele, gdyż są dla nich tak abstrakcyjne. Póki jednak nie jest to możliwe, możemy wziąć w sprawy w swoje ręce i podarować tę książkę naszym dzieciom. Przedstawić historii Polski w lżejszy, sympatyczniejszy i zabawniejszy sposób po prostu się nie dało. Dodatkowo na wielką pochwałę zasługują także niebanalne, przesycone dobrym humorem ilustracje. To naprawdę fantastyczna książka, za którą my, starsi oraz rodzice, możemy być tylko Kazimierzowi Szymeczko i wydawnictwu Literatura wdzięczni.

Plus/Minus

Na plus:

- zabawne, kolorowe ilustracje

- prosty styl autora

- dawka dobrego humoru

- interesujące podejście do tematu

Na minus:

- brak

Autor: Kazimierz Szymeczko

Wydawca: Literatura

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 168

ISBN: 9788376722221

Okładka: twarda

Cena: 24,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz