Odkryto miejsce masakry Germanów przez wojska Cezara


Holenderscy archeolodzy poinformowali o odnalezieniu miejsca bitwy Rzymian z dwoma germańskimi plemionami w 55 r. p.n.e, w której wojska Juliusza Cezara dokonały masakry członków obu plemion.

Bitwa z Germanami

Bitwa z Germanami

Naukowcy z Vrije Universiteit w Amsterdamie odkryli w okolicy holenderskiego miasteczka Kessel w Brabancji Północnej pozostałości starożytnej bitwy. Na miejscu odnalezione zostały liczne ludzkie kości i czaszki, a także miecze, włócznie, groty oraz hełmy i sprzączki. Wiele z kości, także należących do kobiet i dzieci, nosi ślady obrażeń zadanych przez ostrza włóczni i mieczy. Pierwsze artefakty zaczęto znajdować w tym miejscu już w 1975 roku podczas prac przy pogłębianiu Mozy, w ostatnim czasie teren został poddany gruntownym badaniom.

Według archeologów w miejscu tym w 55 roku p.n.e. doszło do bitwy rzymskich legionów pod wodzą imperatora Gajusza Juliusza Cezara z oddziałami dwóch germańskich plemion: Tenkterów i Uzypetów. Historycy znali historię bitwy z opisu, który pozostawił Cezar w swoim dziele O wojnie galijskiej (łac. Commentarii de bello Gallico), niemniej miejsce bitwy pozostawało nieznane.

Na konferencji prasowej, która odbyła się 11 grudnia w Muzeum Allarda Piersona w Amsterdamie, archeolog Nico Roymans z Vrije Universiteit poinformował o znalezisku oraz wynikach badań dentystycznych, radiologicznych i geochemicznych, które po raz pierwszy jednoznacznie potwierdzają przebywanie wojsk Cezara na terytorium dzisiejszej Holandii. Jest to także najwcześniejsza znana bitwa na tym terenie.

Do bitwy doszło w 55 r. p.n.e. po tym, jak część germańskich plemion zwróciła się do Rzymu o azyl i możliwość osiedlenia się na terytorium Galii. Oficjalnie Germanie chcieli uznać swoje poddaństwo wobec Rzymu. Rozmowy zaczęły się jednak przeciągać. Cezar zerwał zatem rokowania, uwięził posłów i na czele legionów ruszył do wojskowej misji pacyfikacyjnej. Rozbił obóz przeciwników i zmusił ich do ucieczki. U zbiegu Mozy i Waal dwa plemiona: Tenkterowie i Uzypetowie wpadli w pułapkę. Nieopodal obecnego Kessel doszło do bitwy zakończonej całkowitym zwycięstwem Rzymian. Wojsko Imperium nie poprzestało jednak na militarnym zwycięstwie, lecz tuż po bitwie rozpoczęło rzeź członków obu plemion. W okolicach Kessel i Heerewaarden legiony dopuściły się masowych mordów. Pod miecz poszły także kobiety, dzieci i starcy. Łącznie w masakrze zginęło ok. 150-170 tys. ludzi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz