Ukraina: tysiące ludzi świętowało rocznicę urodzin Bandery


Ponad 3 tysiące osób przeszło w piątek ulicami Kijowa w marszu ku czci Stepana Bandery. Także w wielu innych miastach odbyły się uroczystości, podczas których Ukraińcy świętowali 107. rocznicę urodzin przywódcy OUN-B.

Marsz ku czci Bander w Kijowie

Marsz ku czci Bander w Kijowie

1 stycznia 2016 r. ulicami Kijowa przeszedł marsz z pochodniami i czerwono-czarnymi flagami. 3-tysięczny tłum przeszedł głównymi ulicami stolicy Ukrainy spod pomnika Tarasa Szewczenki na Plac Niepodległości, gdzie zakończył się uroczystym wiecem. Na czele pochodu niesiono portret Bandery i wielką flagę OUN-UPA. Nie zabrakło innych odwołań do zbrodniczej organizacji i ideologii.

W marszu wzięli udział m.in. członkowie partii „Swoboda”, Prawego Sektora i Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, a także uczestnicy walk w Donbasie.

Także w innych miastach odbyły się uroczystości upamiętniające 107. rocznicę urodzin przywódcy OUN-B. We Lwowie obecny mer tego miasta Andrij Sadowy, a także wiceszefowie administracji obwodowej Jurij Pidlisny i Andrij Kornat uczestniczyli w oficjalnych obchodach pod pomnikiem Stepana Bandery. Po złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości wygłosili okolicznościowe przemowy podkreślające jego zasługi dla ukraińskiej państwowości.

Oficjalne uroczystości we Lwowie

Oficjalne uroczystości we Lwowie, fot. zik.ua

Wieczorem 1 stycznia ulicami Lwowa przeszedł ponadto marsz członków i sympatyków neobanderowskiej partii „Swobody”. W Mariupolu, pod pomnikiem Tarasa Szewczenki, odbył się wiec, w którym udział wzięli również członkowie Batalionu „Azow”.

Również na ulicach Słowiańska i Odessy pojawiły się tłumy świętujących i demonstrujących Ukraińców.

Urodzony 1 stycznia 1909 roku Stepan Bandera był skrajnie nacjonalistycznym ukraińskim działaczem niepodległościowym. Współtworzona przez niego OUN-B i jej zbrojne ramię UPA dokonały zorganizowanego, masowego ludobójstwa polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944, w wyniku którego śmierć poniosło ok. 100 000 osób, w tym kobiet i dzieci, mordowanych niejednokrotnie ze szczególnym okrucieństwem i po długich torturach.

W Odessie ok. 1.5 tys. tłum świętował 107. rocznicę urodzin Bandery

W Odessie ok. 1.5 tys. tłum świętował 107. rocznicę urodzin Bandery

Jak uważa dr hab. Grzegorza Motyk, „choć sam Bandera bezpośrednio nie odpowiada za rzezie wołyńskie, bo wówczas był uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym, to niewątpliwie ponosi odpowiedzialność moralną, ponieważ zbrodnie te popełniła stworzona przez niego frakcja OUN, której członkowie od jego nazwiska nazywani byli +banderowcami+. Natomiast Ukraińcy patrzą na niego, jak na człowieka, który za wolną Ukrainę przesiedział szereg lat najpierw w polskich więzieniach, a potem w nazistowskim obozie w Sachsenhausen. Dzięki temu, po wojnie w strefie amerykańskiej mógł przedstawiać się jako ofiara nazizmu.”

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Czy tego chcemy, czy nie, dla wielu Ukraińców Bandera to bohater narodowy, a UPA to ich symbol walki o niepodległość Ukrainy. To jest doskonały przykład rozbieżności różnych narodów w patrzeniu na historię i dlatego tworzenie wspólnych podręczników to fikcja, jeśli nie zwykła głupota.

Zostaw własny komentarz