Schron przeciwlotniczy w kotle parowym. Sensacyjne odkrycie w Szczecinie.


Na terenie byłej cukrowni w Szczecinie dokonano unikatowego w skali Polski odkrycia. Podczas robót budowlanych odkryto zaadaptowany na potrzeby schronu przeciwlotniczego XIX-wieczny kocioł parowy. Znalezisko jest na tyle niecodzienne, że jest to do tej pory drugie tego typu odkrycie. Szczeciński schron jest  w bardzo dobrym stanie.

schron1

Wnętrze schronu. fot. Fort Gerharda

 Podczas prac budowlanych w szczecińskiej dzielnicy Gumieńce robotnicy natrafili na znalezisko. Początkowo sądzili, że znaleźli stary zbiornik na paliwo. Po dokładniejszych oględzinach okazało się jednak, że robotnicy się mylili. Godne pochwały jest to, że do znaleziska wezwano specjalistów ze świnoujskiego Fortu Gerharda - oględzin dokonywał między innymi Pan Piotr Piwowarczyk. Okazało się, że wewnątrz kotła znajdują się ławki i maski przeciwgazowe umieszczone tam przez Niemców. Po wypłukaniu zalegającego wewnątrz mułu pracownicy Fortu Gerhard znaleźli również hełmy i butelki po niemieckim piwie szczecińskiej produkcji.

DSC_0457

Całościowe ujęcie kotła. fot. Fort Gerharda.

Znalezisko z portowego miasta jest zachowane w bardzo dobrym stanie. Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda ocenia stan znaleziska na dobry. Sama budowa kotła nie uchroniłaby ukrywających się tam ludzi przed bezpośrednimi trafieniami bomb, jednak kocioł spełniłby swoje zadanie w przypadku odłamków. Na terenie cukrowni znajdowały się dwa schrony. Pierwszy, zlokalizowany tuż przy budynkach administracyjnych był klasyczną budowlą żelbetową, jakich mnóstwo ocalało po wojnie na terenie Szczecina. Co ciekawe kwestie budowy tego typu obiektów były regulowane przez specjalną ustawę rządu Trzeciej Rzeszy z lat czterdziestych - po serii alianckich nalotów na Pomorze Zachodnie tworzenie tego typu obiektów stało się koniecznością.

Znalezisko ważyło początkowo ponad 20 ton, ponieważ w środku zalegały tony mułu i ziemi. Schron mierzy 9 metrów długości i 2 metry średnicy. Znalezisko zostało przekazane Muzeum Fortu Gerharda w Świnoujściu, gdzie przejdzie renowacje i najpewniej zostanie udostępnione zwiedzającym już w zbliżający się weekend majowy.

Warto zaznaczyć, że podobnego odkrycia dokonano w 2004 roku w Bydgoszczy, w byłej fabryce kotłów parowych F. Eberhardta.

DSC_0490

Pracownicy Fortu Gerharda wewnątrz schrony. fot. Fort Gerharda

Informacje za: Fort Gerharda, Pan Piotr Piwowarczyk oraz Onet.
http://wiadomosci.onet.pl/szczecin/wyjatkowe-odkrycie-w-szczecinie-jedyny-taki-schron-w-polsce/yylfyp?utm_source=fb&utm_medium=fb_detal&utm_campaign=podziel_sie
Strona Fortu Gerharda: http://www.fort-gerharda.pl/dzial_kontakt_114.html

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz