Wystawa Józef Piłsudski. Życie – Śmierć - Kult


W dniach 29.10 - 30.11.2012 r. w Sali wystawowej Akademii im. J. Długosza w Częstochowie można było oglądać wystawę zbiorów doktoranta historii mgr Mariusza Kolmasiaka Józef Piłsudski. Życie - Śmierć - Kult przedstawiającą oryginalne eksponaty związane z postacią Marszałka. 

SAM_1457W murach Sali Wystawowej Akademii im. J. Długosza w Częstochowie została zaprezentowana wystawa zbiorów doktoranta historii mgr Mariusza Kolmasiaka zatytułowana Józef Piłsudski. Życie – Śmierć –Kult, która stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym. Wprowadzeniem do wystawy i powitaniem przybyłych gości zajęły się doktorantki historii i literaturoznawstwa: mgr Diana Walawender i mgr Barbara Szymczyk.

Kolekcja eksponatów została podzielona na trzy części, prezentujące poszczególne etapy: życie, śmierć i kult Józefa Piłsudskiego. W jej ramach można było zobaczyć szereg oryginalnych, przedwojennych pamiątek związanych z jego postacią , które mógł zdobyć każdy obywatel międzywojennej Polski. Znajdują się pośród nich książki, plakaty, zdjęcia, pocztówki, a także obiegowe monety i znaczki pocztowe, medale i plakiety, odznaczenia, patriotyczna biżuteria oraz różnego rodzaju bibeloty. Na wystawie znalazły się też unikalne zdjęcia i dokumenty, w tym z autentycznymi autografami Józefa Piłsudskiego i jego małżonki. Dobór przedmiotów nie był przypadkowy, ponieważ ich chronologiczne ułożenie przedstawiało całokształt życia Józefa Piłsudskiego, od urodzenia aż do śmierci, poprzez uroczystości pogrzebowe oraz otaczający go w Polsce kult.

Zainteresowanie wspomnianą wystawą było ogromne – bowiem nieczęsto się zdarza, by w jednym miejscu znalazły się pamiątkidoskonale prezentujące wszystkie trzy aspekty: życie, śmierć i kult Józefa Piłsudskiego. Eksponaty były także wystawione w Muszynie w dniach 09.11 - 29.11.2013 r.

Wartość duchowa wystawy była ogromna. Warto też nadmienić, że w oparciu o eksponaty zaprezentowane w szklanych gablotach odbyły się lekcje historii dla uczniów Liceum im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie, które poprowadził mgr Mariusz Kolmasiak.

Autorami zdjęć są: Diana Walawender, Marzena Forma i Dariusz Majchrzak.  Marzenie oraz Dariuszowi bardzo dziękujemy za udostępnienie fotografii.

Korekta: Malwina Lange

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz