Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich


Obchody nocy kupały już na stałe wpisały się w kalendarz imprez historycznych stolicy województwa zachodniopomorskiego. Co roku w czerwcu na Zamku Książąt Pomorskich oglądać możemy spektakl, który przybliża mieszkańcom kulturę i obyczaje dawnych Słowian. Mimo niesprzyjającej aury, również w tym roku zamkowy dziedziniec zgromadził pokaźną liczbę zwiedzających, którzy symbolicznie powitali boga Swarożyca.

IMG_0174

Rzeźba przedstawiająca Trygława

Noc kupały jest imprezą, która posiada swój stały ryt. Od lat przyciąga on zwiedzających i gości zarówno z kraju, jak i świata. Obchody współtworzone przez Zamek Książąt Pomorskich1 i Drużynę Grodu Trygława2 , poza sferą materialną życia dawnych Słowian, przywołują również wątki związane z obyczajowością i religijnością naszych przodków. Zwiedzający mogli więc zapoznać się ze sposobem walki prezentowanym przez wojów zawierającym w sobie pokaz walk indywidualnych i grupowych. Formacja klina czy ściany tarcz nie jest niczym nowym dla mieszkańców portowego miasta, jednocześnie oczarowuje przyjezdnych gości. Wojownicy mieli także okazje tradycyjnie zmierzyć się o tytuł najlepszego wojownika w specjalnie dla nich przygotowanych konkurencjach.

Prócz pokazu pojedynków można było oglądać namioty, w których jak tysiąc lat temu krzątali się współcześni odtwórcy ubrani w stroje z epoki. Wśród rozstawionych kramów kupieckich można było znależć völvy, czyli wieszczki, kuszące przechodniów możliwością czytania przyszłości z run. Na innym stanowisku, możliwe było zapoznanie się z działalnością skansenu słowiańskiego z Oldenburga. Prezentowano tam typy splotów kolczug występujących w okresie wczesnosłowiańskim oraz warsztat pracy rogownika3 . Podobne atrakcje przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gimlea4 , prócz wróżb z run, zwiedzający mógł dowiedzieć się nieco więcej na temat warsztatu pracy kaletnika i rogownika. Niesamowitym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się stanowisko producenta biżuterii ze Skandynawii Viking Kristall ((http://www.vikingkristall.com/category/vikingcrystalpendants/11, 26.06.2016.)) , tworzącego produkty dla rekonstruktorów stylizowane na wczesnośredniowieczne. Drużyna Grodu Trygława ze Szczecina zaprezentowała widzom stanowisko zielarzy, warsztat kowala i mincerza, w którym każdy ze zwiedzających mógł wybić pamiątkową monetę. Pokazem niezwykłych umiejętności wykazał się również Pan Andrzej Miłosz, sokolnik, dzięki któremu można było zapoznać się m. in. ze sposobem polowania przy wykorzystaniu drapieżnych ptaków. Dodatkową atrakcję stanowiła możliwość obejrzenia sokoła wędrownego czy jastrzębia.

Obchody uświetniły występy muzyczne w wykonaniu zespołów Spielleute, Eygenart, Mokosza reprezentujących nurt rekonstrukcji muzyki wieków średnich. Pokaźną grupę widzów zebrał zespół Precival tworzących muzykę chociażby do gry Wiedźmin. Również muzycy ze skansenu Torgelow w Niemczech uświetnili Noc Kupały swoją obecnością. Warto zaznaczyć, iż muzycy obchodzą w tym roku piętnastolecie działalności, zaś część muzyków zajmuje się tworzeniem rekonstrukcją muzyki średniowiecznej już od ponad trzydziestu lat.

Swoje stanowisko prezentowało także wydawnictwo Triglav, gdzie można było dostrzec aż trzy nowości i premierę komiksu Konungahela 1136. Słowiańska wyprawa autorstwa B. Baranowskiego i Igora D. Górewicza. Komiks dotyczy wyprawy pomorskiego księcia Racibora na królewski gród w Norwegii. W tworzeniu komiksu jako źródłem autorzy posługiwali się sagą spisaną przez Snorri Sturulsona. Kolejną nowością wydawniczą jest tłumaczenie Księgi Welesa dokonane przez Witolda Jabłońskiego. Pozycja ta budzi wiele kontrowersji wśród polskich mediewistów. Czytelnicy i rekonstruktorzy dostali także w ręce nowy tom Zdobnictwa wczesnego średniowiecza autorstwa Igora D. Górewicza. Ostatnią nowością jest Słowiański ruch Zadruga Stanisława Potrzebowskiego. Pozycja ta zarysowuje dzieje ruchu w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz okresu powojennego5 .

Elementem przybliżającym dzieje duchowości Słowian było tradycyjnie krzesanie żywego ognia, stanowiącego nawiązanie do cyklu rocznego życia. Jest to obrzęd poświęcony bogowi Swarożycowi. Po krzesaniu miały miejsce skoki przez ogień mające oczyścić biorących udział w obrzędzie. Podobną funkcję pełniło również palenie bylicy przez drużynników i mieszkańców Szczecina. Wieczorem wybrano najpiękniejszy wianek nocy kupały, a następnie puszczono je w górę Odry.

Poniżej prezentujemy krótką relację zdjęciową z wydarzenia.

 

Korekta: Diana Walawender

  1. http://zamek.szczecin.pl/, dostęp: 26.06.2016. []
  2. http://www.tryglaw.org/, dostęp: 26.06.2016. []
  3. http://www.oldenburger-wallmuseum.de/index.php/en/, dostęp: 25.06.2016. []
  4. https://www.facebook.com/Gimlea/?fref=ts, 26.06.2016. []
  5. Link do strony wydawnictwa: http://www.triglav.com.pl/, dostęp: 26.06.2016 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz