Festiwal Wikingów i Słowian na Wolinie. Relacja z wydarzenia.


W dniach 5.07- 7.07 odbył się Festiwal Wikingów i Słowian na Wolinie organizowany przez Centrum Dialogu Wikingów i Słowian. Woliński festiwal jak co roku zgromadził rekonstruktorów i widzów niemal z całego świata. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych organizatorzy po raz kolejny pokazali wysoki poziom i mnóstwo atrakcji.

13962908_890957714344349_7888379316515840191_oBardzo trudno jest pisać o tej imprezie, gdyż to miejsce szczególne. Ilość ciekawych rzeczy i poziom odtwórstwa sprawia, że trudno skupić uwagę na zaledwie kilku wybranych elementach. Pasja ludzi zaangażowanych w organizację imprezy, dbałość o szczegóły czy atmosfera panująca na terenie skansenu to elementy, które bardzo ciężko oddać słowami. Jest jednak kilka punktów statutowych imprezy, które nie zmieniają się od lat, wszystkim zainteresowanym polecam jednak odwiedziny w Centrum Wikingów i Słowian nie tylko w czasie trwania festiwalu.

XXII Festiwal Wikingów i Słowian nawiązywał do obchodów tysiąclecia chrztu Polski, jednak jak jest to w zwyczaju tej imprezy w odniesieniu do lokalnej historii i tradycji. Mieliśmy więc do czynienia z Jomsborgiem dwóch religii, co objawiało się między innymi w dniach tematycznych.

Pierwszego dnia zwiedzający mieli okazję zapoznać się z dziejami miasta przed misją chrystianizacyjną Ottona z Bambergu. „Dwie wiary, jeden Wolin„ ukazywał dzieje handlowego miasta w okresie torowania drogi dla nowej wiary. Tematy wykładów organizowanych w strefie czytania dotyczyły głównie postaci związanych z próbami wprowadzania nowej wiary wśród pogan. W niezwykle trudnych warunkach atmosferycznych odbyła się również pierwsza bitwa pomiędzy armią Jomsborga i armią Bolesława. Pierwszy dzień jak i pozostałe zostały zdominowane przez jomsborczyków, którzy nie pozostawili cienia wątpliwości co do swojej przewagi. W ciągu trzech dni, armia Bolesława została rozgromiona dziewięciokrotnie. Drugiemu dni przyświecało hasło „Nowa wiara rośnie w siłę„, niezwykle ciekawym epizodem w ciągu tego dnia była prelekcja prof. Stanisława Rosiaka mówiąca o misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu. Niezwykle ciekawym wydarzeniem, które zgromadziło bardzo wielu rekonstruktorów był słowiański ślub – swaćba. Tego dnia odbył się również finał tzw. bitwy o most zorganizowanej przez grupę Silver Wolf z Moskwy. Finałowy dzień festiwalu to ”Chrzest Wolina” podczas którego zebrani mogli obserwować między innymi scenkę prezentującą chrzest księcia Warcisława I. Był to moment przełomowy, gdyż przez 22 lata trwania imprezy podobny ceremoniał nie miał miejsca.

O fenomenie Festiwalu Wikingów i Słowian świadczy jednak coś innego. Na trzy dni w roku skansen staje się tłumnym miastem pełnym turystów i rekonstruktorów. Z jednej strony słychać nawoływania handlarzy sukna, z innej postukiwanie młotów kowalskich. W porcie kapitan zwołuje załogę, gdzie indziej młode kobiety śpiewają ludowe, dawno zapomniane pieśni. Impreza od lat jest żywym autonomicznym miastem, które rządzi się swoimi prawami i żyje nieco innym rytmem.

Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.

Film za kamienskieinfo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz