Inscenizacja bitwy nad Wartą z 4-5 września 1939 r. Strońsko-Beleń Zagórzyce


W sobotę 3 września 2016 r. już po raz 11. odbyła się inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 r. na odcinku Strońsko-Beleń Zagórzyce, w tym samym miejscu, w którym polegli wówczas polscy żołnierze w obronie Ojczyzny.  Rekonstrukcja ta jest największą w Centralnej Polsce i rokrocznie przyciąga tłumy widzów.

Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli przy współpracy 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Gminy Zapolice, Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zapolicach.

Już od godz. 14. można było oglądać wystawę współczesnego i dawniejszego sprzętu wojskowego, i oczywiście skosztować przepysznej wojskowej grochówki. Sama inscenizacja rozpoczęła się o godz. 17. Ukazano kontratak polskich żołnierzy, którzy zdołali na krótko odrzucić siły niemieckie nad rzekę, oraz okrucieństwo tych ostatnich wobec ludności cywilnej jak i polskich żołnierzy po przełamaniu ich obrony.

Jedynym mankamentem ze strony osób zaangażowanych w organizację imprezy jest słabe przykładanie uwagi do strojów ludności cywilnej, w rolę których wcielają się głównie okoliczni mieszkańcy.

Zapraszam na foto-skrót z inscenizacji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz