Bitwa pod Łomiankami 1939-2016 - fotorelacja


W niedzielę 18 września 2016 r. odbyła się już po raz szósty inscenizacja historyczna „Bitwa pod Łomiankami 1939”. Jest to największe widowisko kawaleryjskie organizowane w Polsce.

Bitwa pod Łomiankami rozegrała się 22 września 1939 r. w rejonie wsi Łomianki k/Warszawy pomiędzy niedobitkami z Armii Pomorze i Poznań dowodzonej przez gen. Mikołaja Bołtuć i dwa razy liczniejszymi wojskami niemieckimi dowodzonymi przez płk Wilhelma Brandta. Podczas rekonstrukcji przedstawiono szarżę 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich pod Wólką Węglową z 19 września 1939 r., za którą Pułk otrzymał drugi order Virtuti Militari (pierwszy otrzymał za walki w roku 1920).

Uroczyste obchody rozpoczęto Polową Mszą Św. o godz. 12. z udziałem ministra Antoniego Macierewicza oraz Kompanii Reprezentacyjnej WP i pododdziałów historycznych przy Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie. O godz. 14. rozpoczęła się inscenizacja. Przedstawiono m. in. atak niemieckich samolotów na uciekającą ludność cywilną, odparcie niemieckich czołgów pod Kampinosem, starcie niemieckiej i polskiej broni pancernej pod i Pociechą  Sierakowem, wspomnianą szarżę i przebijanie się Armii Pomorze i Poznań na pomoc oblężonej Warszawie. Widowisko przyciąga tysiące widzów, głównie z Warszawy i okolic. A wszystko „okraszone” zostało wspaniałymi efektami pirotechnicznymi.

Zapraszamy na foto-skrót z inscenizacji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz