Wrześniowe szkolenie 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich- relacja


We wrześniu rozpoczęła się seria jesienno-zimowych szkoleń oddziałów Wojska Polskiego. Poniżej prezentujemy film zrealizowany przez Sekcję Prasową 12 Dywizji Zmechanizowanej, obrazującą ćwiczenia 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich ze Stargardu.

fot. st. chor. Artur Walento

fot. st. chor. Artur Walento

Serie szkoleń przypadających na okres jesienno-zimowy są rzeczą naturalną w armii polskiej, ponieważ mają na celu podnoszenie kwalifikacji żołnierzy i przygotowanie ich do działania w warunkach niesprzyjającej aury. Na 2016 rok zaplanowano około 150 ćwiczeń pododdziałów WP, co w marcu bieżącego roku zostało bardzo mocno podkreślone przez gen. broni Mirosława Różańskiego. Poza mniejszymi ćwiczeniami i szkoleniami żołnierze od kilku lat, co najmniej dwa razy do roku, uczestniczą w manewrach na szczeblu NATO.  Co roku żołnierze spotykają się, najczęściej w Orzyszu lub na poligonie drawskim, realizując programy szkoleniowe „Dragon„ oraz ”Anakonda”. Manewry odbijają się szerokim echem medialnym. Warto jednak pamiętać, iż te stosunkowo małe ćwiczenia z batalionami i brygadami (czy nawet na szczeblu dywizji) wpływają na przygotowanie żołnierzy do skutecznego działania. Praca, jaką wykonują sekcje prasowe oraz oficerowie prasowi przy jednostkach wojskowych, pozwala na bieżąco śledzić przebieg ćwiczeń. Poza fotografiami oraz filmami (jak poniżej), na portalach społecznościowych i stronach jednostek znajduje się mnóstwo informacji z zakresu życia armii. Dlatego też gorąco zachęcam do śledzenia ich.

14 batalion Ułanów Jazłowieckich to oddział ochrzczony w ogniu walki. Był on częścią X zmiany PKW Irak, podczas pożegnania oddziałów w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina zostały jej przekazane tradycje 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich (wcześniej 2 bpzmot). Ceremonię połączono z przeniesieniem Orderu Wojskowego Virtuti Militari na proporzec pododdziału. Dodatkowo 17 grudnia 2010 roku, aby podkreślić przekazanie tradycji, na ręce dowódcy złożono proporzec 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich ufundowany przez członków Rodziny Jazłowieckiej koła Londyńskiego.

Film przedstawiający szkolenie dostępny jest tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz