Zastępca Dowódcy Wojsk Lądowych USA spotkał się z Dowódcą 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej


 Zastępca Dowódcy Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie (United States Army Europe – USAREUR Command Group) generał dywizji John Gronski spotkał się w czwartek 03 listopada br. z Dowódcą 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałem dywizji Rajmundem T. Andrzejczakiem.

Wizyta w Dowództwie 12. Dywizji, która miała charakter roboczy, dotyczyła wspólnego szkolenia w latach 2017-2018. W składzie delegacji amerykańskiej, na spotkanie z kierowniczą kadrą Dowództwa 12SDZ, przybył także doradca ds. współpracy sił USA w Europie z państwami bałtyckimi Aleks Milutinovic. Podczas spotkania Dowódca „Dwunastki” zapoznał amerykańskiego generała ze strukturą i zadaniami dywizji realizowanymi w ramach współpracy międzynarodowej, zaznaczył udział w misjach stabilizacyjnych i pokojowych oraz przedstawił wnioski ze wspólnego szkolenia z amerykańskimi żołnierzami. Poruszono również temat planowanych ćwiczeń narodowych i międzynarodowych z udziałem dowództwa dywizji i jednostek 12 Dywizji oraz pododdziałów amerykańskich, w tym także realizacji zamierzeń  szkoleniowo – treningowych.

Prezentując stanowisko strony amerykańskiej, generał Gronski wskazał 12SDZ jako kluczowego i priorytetowego partnera w zakresie rozwoju współpracy, zarówno w aspekcie wspólnych ćwiczeń i szkoleń, ale także w zakresie budowania interoperacyjności. Takie stanowisko stało się podstawą do zdefiniowania wspólnych priorytetów szkoleniowych.

Miłym akcentem pobytu generała Gronskiego i towarzyszącej mu delegacji w dowództwie dywizji, było złożenie pamiątkowego wpisu do kroniki pamiątkowej i wykonanie wspólnego zdjęcia. Generał Andrzejczak wręczył gościom symbole 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Szczególne słowa podziękowania dowódca skierował na ręce Aleksa Milutinovica, który za wieloletnią współpracę wyróżniony został odznaką pamiątkową dywizji.

mjr Marek Nabzdyjak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz