Drawski BIZON przeprawiony


Dzięki uprzejmości por. Błażeja Łukaszewskiego z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej publikujemy relację z ćwiczeń BISON Drawsko 2017. Pod koniec stycznia na pomorskim poligonie ćwiczyli wspólnie Polacy i Holendrzy.

27 stycznia 2017 r. w rejonie jeziora Zły Łęg przeprowadzone zostały manewry pododdziałów 12. SDZ i holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej. Założeniem ćwiczeń było rozpoznanie rejonu działania potencjalnego przeciwnika oraz brzegu jeziora, przygotowanie przeprawy oraz uchwycenie i umocnienie przyczółków.

Działania rozpoznawcze prowadziły pododdziały holenderskie na wozach Fennek. Holendrzy zapewnili także przeprawę pontonową siłami 11 batalionu inżynieryjnego. Dzięki ich wysiłkom na drugi brzeg dostały się KTO Rosomak 2 kompanii zmotoryzowanej 3 batalionu zmechanizowanego z 12 Brygady Zmechanizowanej, czołgi PT-91 Twardy z 1 kompanii czołgów 9 Brygady Kawalerii Pancernej i sojusznicze transportery Bushmaster z desantem.

Ćwiczenia umożliwiły nie tylko zapoznanie się z możliwościami sprzętu kolegów z NATO, ale także stanowiły platformę do wymiany doświadczeń pomiędzy żołnierzami.

Zdjęcia: por. Błażej Łukaszewski

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz