Wirtualny spacer po polu bitwy


Historię można eksplorować w różne sposoby, bez wątpienia XXI wiek przyniósł nam kilka ciekawych metod pozwalających na „dotknięcie” historii w sposób bardziej namacalny.  Rozwijająca się z prędkością błyskawicy technika przyniesie nam zapewne kolejne możliwości. Kilka lat temu zachwycaliśmy się prężnie rozwijającą się fotografią rekonstrukcyjną, następnie przyszedł czas wszechobecnych kamer typu GoPro, dziś stoimy u progu nowej rewolucji.

15 lutego bieżącego roku czasopismo National Geographic opublikowało na swoim oficjalnym koncie YouTube film prezentujący ułamek wydarzeń mających miejsce w lipcu na XXII Festiwalu Wikingów i Słowian na Wolinie. Relacji po każdym Festiwalu pojawia się wiele, jednak w reportażu poniżej zastosowano technikę 360°, która pozwala na obrót kamery. Tutaj widz decyduje, co bardziej go interesuje.

Zdjęcie z bitwy na Festiwalu. Kamil Kaniuka 2016.

Pomimo faktu, że technika 360° zdobywa coraz większą popularność, to do tej pory nie obserwowaliśmy takiej jakości i dynamiki obrazu. Filmy ukazujące kulisy wojny secesyjnej czy pierwszej wojny światowej pojawiające się od zeszłego roku nie dorównują produkcji National Geographic, choć również zasługują na uwagę.

Prezentowany 360° Viking Battle ukazuje Festiwal z perspektywy jednego z uczestników bitwy stanowiącej najbardziej widowiskową część imprezy. Festiwal Wikingów i Słowian od ponad dwudziestu lat sprowadza do Wolina setki rekonstruktorów z całego świata. „W zeszłym roku (2015- przyp. K.K.) byli goście z dwudziestu sześciu krajów, w tym roku jest również kilka nowych. Wyraźnie widzę, że południe i zachód Europy się mocno aktywizuje. Mam tu na myśli chociażby gości z Hiszpanii, Francji czy Portugalii. Tradycyjnie pojawiają się Skandynawowie, Anglicy. Ze wschodu Węgrzy oraz Rosjanie, którzy dość niechętnie wyjeżdżają”, wspominał w czerwcu 2016 roku Wojciech Celiński z Centrum Wikingów i Słowian na Wolinie. Wydarzenie wciąż budzi duże zainteresowanie rekonstruktorów i turystów, co roku masowo odwiedzających wyspę Wolin.

Nasza relacja z XXII Festiwalu Wikingów i Słowian na Wolinie.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz