BIZON 2017 – zakończenie ćwiczeń


W środę 15 lutego 2017 r. miało miejsce uroczyste zakończenie międzysojuszniczych ćwiczeń BISON DRAWSKO 2017. Zwieńczono tym samym cztery tygodnie manewrów żołnierzy polskich, niemieckich, holenderskich, amerykańskich i kanadyjskich.

Rozegrane na drawskim poligonie ćwiczenia obejmowały realizację zadań taktycznych przez współpracujące ze sobą pododdziały 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej. Wsparcia udzieliły także niemiecka kompania czołgów Leopard 2A6 i amerykańskiej jednostka artylerii z haubicami Palladin. W sumie ćwiczenia objęły ponad 4600 żołnierzy i kilkaset jednostek ciężkiego sprzętu bojowego.

Ostatni pokaz dynamiczny, obserwowany z trybuny przez dowódców sił sojuszniczych biorących udział w BISON 2017 obejmował współdziałanie sił pancerno-zmechanizowanych i lotnictwa. Scenariusz zakładał ochronę konwoju pojazdów logistycznych, odparcie ataku sił czerwonych i silny kontratak.

Dowódcy jednostek wyrażali się bardzo pochlebnie o współdziałaniu podwładnych w polu i w trakcie odpoczynku. Pierwsze wspólne manewry z Holendrami oceniono jako udane, a wnioski z doświadczeń mają być wdrożone w krótkim czasie.

Zdjęcia: por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz