Już jutro TVP Historia zaprasza weekendowe premiery dokumentalne


Już w sobotę 11 marca o godz. 23.00 TVP Historia zaprasza na film dokumentalny „Katastrofa w cieniu atomowej zagłady„ w reżyserii Grzegorza Nowika opisujący kulisy katastrofy kolejowej pod Moszczenicą, która zdarzyła się 9 października 1962r. Natomiast 12 marca, w niedzielę, o godz. 21.50 wyemitowany zostanie film Agnieszki Niemiec ”Skazany na niepamięć”, którego bohaterem jest nieżyjący Jacek Żaba, zapominany więzień polityczny, ofiara represji politycznych stanu wojennego.

Przez wiele lat katastrofa pod Moszczenicą była najtragiczniejszą w czasach PRL-u. Oficjalnie zginęły wtedy 34 osoby, jednak wątpliwości, co do liczby ofiar pozostały do dzisiaj. W odróżnieniu od innych tragicznych wypadków była nagłośniona nie tylko w prasie lokalnej, ale również ogólnopolskiej, prawdopodobnie dlatego, by przykryć inne tragiczne zdarzenie, które miało miejsce tego samego dnia. Otóż, w Szczecinie, podczas defilady wojsk układu warszawskiego czołg wjechał w tłum dzieci, zginęło siedmioro, kilkadziesiąt było rannych. Obie te tragedie zdarzyły się w czasie tzw. rakietowego kryzysu kubańskiego, kiedy to współczesny świat stanął na krawędzi III wojny światowej, w której istniała groźba użycia broni atomowej. Grzegorz Nowik, autor filmu, szuka wątków łączących te pozornie odległe wydarzenia. Znajduje odpowiedzi na intrygujące historyków przez dziesięciolecia pytania.

W filmie dokumentalnym „Skazany na niepamięć” Agnieszka Niemiec opowiada historię zapomnianego więźnia politycznego, nieżyjącego Jacka Żaby, Nowohucianina, rocznik 63. Ten elektromonter pracujący w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie  został skazany za sabotaż za czynienie przygotowań do zamachu terrorystycznego - w piątą rocznicę stanu wojennego razem z kolegą z pracy Kazimierzem Krauze w nocy w krakowskiej zajezdni poprzecinali paski klinowe w trzydziestu autobusach, aby w ten sposób sparaliżować ruch komunikacyjny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz