Czy archeologia zajmuje się czasami współczesnymi?


Na powyżej sformułowane w nagłówku pytanie najlepiej odpowiada temat i treść wystawy zorganizowanej w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku pod tytułem „Między pamięcią a zapomnieniem. Archeologia pierwszowojennego obozu jenieckiego w Czersku”.

Dotychczas archeologia nie skupiała się często na tematach związanych z niedawną przeszłością. Jednak coraz częściej pozostałości po XIX/XX wieku są traktowane jako ważne zabytki archeologiczne. Pozostałości po obozach jenieckich z I wojny światowej również należy postrzegać w takich kategoriach. O takim podejściu świadczą badania obozu jenieckiego w Czersku założonego ówcześnie przez Niemców. Archeologia dysponuje dużymi możliwościami przy odzyskiwaniu pamięci o dawnych miejscach.

Głównym zamierzeniem wystawy jest prezentacja wyników z badań nad pozostałościami materialnymi po obozie. Celem twórców jest przedstawienie archeologii jako praktyki społecznej, kulturowej i nauki zorientowanej na czasy bliskie współczesności. Również wykorzystanie metod nieinwazyjnych pozwala na prezentację nieco innej wizji archeologii. W tym wypadku dominuje nowoczesna nieinwazyjna metoda analizy i dokumentacji, którą jest lotnicze skanowanie laserowe (LiDAR), również skuteczny okazał się rekonesans terenowy. Na samej wystawie obejrzeć można artefakty związane z życiem codziennym w obozie: guziki wojskowe, manierki, nieśmiertelniki, naczynia metalowe należące do jeńców, odznaczenia militarne, sztućce itd. Wystawa również unaocznia jak zmieniała się pamięć o obozie przez kolejne dekady, jak był pamiętany i zapominany. Wreszcie obóz w Czersku zostanie zaprezentowany w kategoriach współczesnego stanowiska archeologicznego.

Organizacja wystawy została przeprowadzona w ramach europejskiego projektu „NEARCH: New Scenarios for a Community-involved Archaeology„, który jest nadzorowany przez prof. Arkadiusza Marciniaka z Instytutu Archeologii UAM. Realizacja przypadła również z część projektu pod tytułem: ”Między pamięcią a zapomnieniem: archeologia a XX-wieczne dziedzictwo militarne na terenach zalesionych” (FUGA 5), kierowanego przez dr. Dawida Kobiałkę z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Badania Dawida Kobiałki są częścią projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki przeznaczonych na podstawie decyzji nr DEC-2016/20/S/HS3/00001. Wystawa została zaprezentowana podczas wernisażu 17 marca 2017 r. można ją zwiedzać do 17 kwietnia 2017 r. Później ekspozycja zostanie przedstawiona w Chojnicach w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w dniu 21 kwietnia 2017 r. o godzinie 12.00.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo napisał(a):

    Cokolwiek leży w ziemi, to obejmuje archeologia. Proste. Więc archeologia jak najbardziej może dotyczyć XIX czy XX w., dla czasu najnowszych ma znaczenie jedynie pomocnicze. Natomiast, jeśli chodzi o czasy prehistoryczne, starożytność czy średniowiecze to odkrycia archeologiczne są najczęściej jedynymi materialnymi śladami dawnych wydarzeń.

Zostaw własny komentarz