„Niewyjaśnione fakty II wojny światowej” – S. Zasada – recenzja


Wydawać by się mogło, że już wszystko zostało wyjaśnione. O drugiej wojnie światowej powstały dziesiątki, jeżeli nie setki przeróżnych publikacji. Nic dziwnego – jest to temat nadal budzący wiele emocji. Jednak co wyróżnia na rynku wydawniczym pozycję autorstwa Stanisława Zasady?

Język. Już po kilkustronicowej lekturze tej pozycji zauważalne jest, iż autor może pochwalić się niezwykłą lekkością pióra. To bardzo ważna cecha, gdy mowa o pisaniu książek na tematy historyczne. Wiele publikacji dotyczących historii, które, nawet jeśli, poruszały ciekawe tematy, były pisane językiem ciężkim i nieprzystępnym. U Stanisława Zasady treści przedstawione są płynnie i gładko, a całość dopełnia fakt, że książka napisana jest w formie – jak sam autor podkreśla – para reportażu. To niewątpliwie ułatwia zrozumienie przedstawionych w książce zagadnień i dodaje realności.

Budowa. Niewyjaśnione fakty II wojny światowej składa się z ośmiu tematycznych rozdziałów, w skład których wchodzą najczęściej dwa, maksymalnie trzy podrozdziały. Niewątpliwie na pochwałę zasługuje sam układ. Nie ma do czynienia tutaj z szablonowym reportażem, czy też stylem popularnonaukowym. Autor zamieścił wiele wyodrębnionych w tekście grafik z opisami, które zawierają dopełniające informacje. Dzięki temu czytelnik nieposiadający wiedzy historycznej bez problemu odnajdzie się w poruszanej problematyce. Godnym uwagi jest sposób rozpoczęcia i zakończenia publikacji. To kompozycja klamrowa – otwierają i zamykają ją, rozdziały dotyczące dwóch żołnierzy –  Martina Menzla, członka załogi pancernika Schelswig-Holstein oraz kpr. Władysława Stopińskiego, uczestnika obrony Westerplatte w 1939 r. Pozycję otwiera relacja z pierwszego dnia wojny, kiedy to ostrzelany został wspomniany półwysep. S. Zasada zawarł w niej emocjonujący opisaną historię przez dwóch żołnierzy, będących po przeciwnych stronach barykady. Całą książkę kończy moment pojednania byłych kombatantów Wehrmachtu z polskimi weteranami odbywający się podczas pamiętnej Mszy św., zorganizowanej w plenerze 31 sierpnia 1993 r. w Ciechocinku.

Treść. Skoro padło już tyle pochwał, czas na krytykę. O ile sięgając po książkę i oceniając ją po tytule, mam wrażenie, że wreszcie mogę dowiedzieć się czegoś nowego o II wojnie światowej. Jednak jest to mylne myślenie. W książce są zawarte takie zagadnienia jak: obrona Westerplatte, śmierć mjr. Hubala, działalność O. Schindlera, czy też ucieczka więźniów z obozu w Auschwitz. Osobiście odniosłam wrażenie, że utrwalam sobie już wielokrotnie przeczytane publikacje na ten temat, ale w innej, bardziej przystępnej formie. W tym celu S. Zasada zastosował elementy fikcji literackiej. Zatem odbiorca musi mieć świadomość, że fakty ukazane w tejże pozycji są prawdziwe, jednakże mogą pojawić się elementy zniekształcające. Godnym pochwały zabiegiem jest ukazanie haniebnej postawy Polaków w czasie II wojny światowej, ale z dwóch perspektyw. Temat kolaborantów jest kłopotliwy, niezbyt często opisywany w tego typu publikacjach. W pozycji została opisana kolaboracja wielu Podhalan, na czele z Wacławem Krzeptowskim, który świadomie i ku własnemu powodzeniu zdecydował się zostać volksdeutschem. Z drugiej perspektywy, została przytoczona sylwetka jednego ze śląskich chłopów. Mowa tu o Alojzym Lysko, który wykazał się wielkim heroizmem, decydując się na przyłączenie do nieprzyjaciela. Zrobił to, aby ratować syna i żonę, a nie w celu zdobycia profitów po stronie okupanta.

Wedle mojej opinii, jest to pozycja książkowa, która powinna znaleźć się na półce każdego pasjonata historii. Przede wszystkim ze względu na przystępnie przedstawioną treść merytoryczną, jak i dobrą prezencję wizualną wydania. Szczególnie dla osób, które chcą usystematyzować, bądź przypomnieć sobie pewne fakty dotyczące czasów II wojny światowej.

Plus minus:

Na plus:

+ przystępne przedstawienie poruszanej problematyki

+ ciekawy i przejrzysty układ graficzny

+ wielowątkowość

Na minus:

- wiele powielonych informacji, zatem nie ma tu nic wyjątkowego i niewyjaśnionego

 

Tytuł: Niewyjaśnione fakty II wojny światowej

Autor: Stanisław Zasada

Wydawca: Publicat

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-245-2234-7

Liczba stron: 192

Okładka: Twarda

Cena: 29,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak

Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz