Żołnierze w Muzeum Obozów Jenieckich


13.05.2017 r. . Żołnierze zawodowi i Narodowych Sił Rezerwowych z 1 batalionu logistycznego 10 Brygady Logistycznej zwiedzili Muzeum Obozów Jenieckich Stalag VIIIC oraz Luft 3 w Żaganiu.

W sobotnie przedpołudnie, w przerwie pomiędzy zajęciami szkoleniowymi, grupa żołnierzy biorących udział w zgrupowaniu poligonowym w Żaganiu, pod dowództwem majora Dominika Trentkiewicza odwiedziła Muzeum Obozów Jenieckich.

Historię powstania muzeum, jak i rys historyczny funkcjonowania obozu w czasie II wojny światowej przybliżył żołnierzom dyrektor Muzeum Pan Marek Łazarz. Uczestnicy obejrzeli wystawy z eksponatami oraz replikę baraku obozowego z przedmiotami codziennego użytku żołnierzy alianckich przetrzymywanych w obozie. Dyrektor ponadto w interesujący sposób przybliżył żołnierzom historię kolejnych ucieczek z obozu, do których należy również „Wielka ucieczka„ zekranizowana w 1963 roku przez amerykańskiego reżysera Johna Sturgesa. Zwiedzanie muzeum żołnierze zakończyli przy tunelu ”Harry”, którym uciekło siedemdziesięciu sześciu jeńców – pilotów alianckich, w tym sześciu Polaków.

Tekst: st. chor. szt. Cezary Popko

Zdjęcia: st. chor. szt. Cezary Popko

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz