III Edycja „Święta Lnu” w Żyrardowie - 27-28 maja 2017 r. - fotorelacja


W miniony weekend miała miejsce III edycja Święta Lnu w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Jak co roku na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. W tegorocznej odsłonie dominowały warsztaty rękodzielnicze.

W Muzeum już od 10 rano w sobotę odbywał się kiermasz produktów lnianych – nie tylko odzieży uszytej z lnu, ale i rękodzieła, żywności, a nawet kosmetyków, które można było wykonać na miejscu samemu. Istniała też możliwość zwiedzania wraz z przewodnikiem jedynej w Europie wystawy prezentującej wielkoformatowe szablony „Tkane Sita”, wysłuchać audio-wspomnień pracowników dawnych żyrardowskich Zakładów Lniarskich i zobaczyć, jak pracuje mechaniczne krosno. Zorganizowano także warsztaty rękodzielnicze międlenia, tkania na krośnie, snucia na snowadle, odbijania wzoru metodą sitodruku, szycia na maszynie krawieckiej, tworzenia serwet i lnianych koronek, haftowania, szycia sakiewek i mieszków.

W sobotę o godzinie 14 przez miasto przeszła parada z udziałem przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, uczniów miejscowych szkół i właścicieli zabytkowych pojazdów, po czym już na Bielniku prezydent miasta dokonał uroczystego otwarcia III edycji Święta Lnu. Następnie odbyła się wyczekiwana inscenizacja strajku szpularek” z 1883 r. połączona z obrazem życia mieszkańców XIX-wiecznej osady fabrycznej.

Organizując taką imprezę, miasto Żyrardów promuje swą historię, która nierozerwalnie wiąże się z lnem. Nie bez powodu nazywano je „polską stolicą lnu”. Strajk szpularek, mający miejsce w dniach 23–28 kwietnia 1883 r., był pierwszym strajkiem robotniczym na ziemiach polskich.

W niedzielę natomiast już tradycyjnie odbył się zlot zabytkowych pojazdów.

Zapraszam na krótką fotorelację.

 

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz