I Kongres Heraldyki Polskiej - 22-25 czerwca - relacja


W zeszłym tygodniu odbyło się istne święto heraldyków z całego kraju. Na Zamku Królewskim w Warszawie miał miejsce I Kongres Heraldyki Polskiej, który trwał od czwartku 22 czerwca, do soboty 25. Okazją do tego wielkiego wydarzenia dla tej dziedziny nauk pomocniczych historii był jubileusz 30-lecia Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

Kongres otworzył prezes PTH prof. UO Sławomir Górzyński. Rozpoczął przemówienie od odczytania listu marszałka senatu Stanisława Karczewskiego, w którym dziękował Towarzystwu za wykonywaną pracę. Z żalem informował także, że z powodu ciążących na nim obowiązków służbowych nie mógł osobiście przybyć na to wspaniałe wydarzenie.

Po wstępie nastąpiła właściwa część Kongresu, czyli referaty wygłoszone przez znamienitych uczonych, takich jak prof. Marek Cetwiński, prof. UO Sławomir Górzyński, prof. UJ Zenon Piech czy dr Paweł Dudziński. Przez trzy dni zebrani wysłuchali łącznie aż dwudziestu pięciu wystąpień poświęconych rzecz jasna głównie heraldyce, lecz także poruszających tematy ogólnohistoryczne. Drugi dzień Kongresu zakończył się zebraniem przy okrągłym stole, gdzie członkowie PTH i zaproszeni goście dyskutowali o przyszłych kierunkach badań heraldyki w Polsce.

Ostatniego dnia Kongres został przeniesiony do Archiwum Głównego Akt Dawnych, w którym otwarto towarzyszącą wydarzeniu wystawę heraldyczną oraz wygłoszono ostatnie cztery referaty. Po nich zgromadzeni udali się na Cmentarz Powązkowski w Warszawie, aby złożyć kwiaty na grobach śp. prof. Aleksandra Gieysztora oraz śp. prof. Stefana Kuczyńskiego, co zakończyło to jubileuszowe wydarzenie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz