Znajdź autografy swoich przodków. W 1926 r. podarowaliśmy Amerykanom życzenia podpisane przez 5,5 mln Polaków!


W 1926 r. z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych Polacy podarowali narodowi amerykańskiemu niezwykły prezent. Było nim 111 tomów zawierających życzenia od 5,5 mln polskich obywateli. Wśród nich znajdują się autografy m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego. Digitalizacja tego zbioru daje szansę na znalezienie podpisów także wielu swoich przodków.

Unikalna kolekcja znajduje się w Bibliotece Kongresu USA. Składa się z 111 tomów, które na 30 tys. stron zawierają 5,5 mln polskich podpisów. Oznacza to, że polskiej administracji udało się zebrać podpisy od 20% społeczeństwa. Tego typu podarek jest z pewnością światowym ewenementem.

Wśród autografów znajdują się nie tylko podpisy prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego, ale także ministrów, posłów, urzędników ministerstw, członków instytucji publicznych i społecznych, a także zwykłych Polaków. Wzruszającym elementem zbioru są rysunki namalowane przez młodzież szkolną oraz wierszyki, które wyrażały podziw z okazji 150. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Życzenia zostały ozdobione rysunkami wybitnych polskich artystów, w tym Zofii Stryjeńskiej. Podarek został wręczony prezydentowi USA, którym wówczas był Calvin Coolidge. Ten przekazał go do biblioteki.

Dzięki staraniom Biblioteki Kongresu oraz polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych i Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie kolekcja została zdigitalizowana i opublikowana online.

Podpisy w woluminach skatalogowane są geograficznie zatem możecie łatwo sprawdzić, czy wśród nich znajdują się autografy także Waszych przodków.

Wybrane karty:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

11 komentarzy

 1. Bilbo napisał(a):

  Fajna ciekawostka.

 2. Michaś napisał(a):

  Jestem z Olkusza i znalazłem podpis mojego pradziadka!!! MEGA!!!

 3. Leszek napisał(a):

  Znajdź autografy swoich przodków? Ale jak? Jak szukać miejscowości? już kilkanrazy próbuję i bez efektu.

 4. Leszek napisał(a):

  Brakuje wyjaśnienia jak szukać miejscowości. Szukam już dwie godziny i bez efektów.

 5. Rachela napisał(a):

  Ciekawe, są podpisy moich przodków!!!! Wydrukuje sobie!!!

 6. Adam napisał(a):

  niestety,miejscowości są wybiórcze tj. nie ma żadnej gdzie mieszkali moi przodkowie.
  Szkoda , że nie zrobiono wyszukiwarki po nazwiskach
  !!!

  • Marcin napisał(a):

   wyszukiwarka po nazwiskach jest na stronie:
   genealodzy.pl (w menu z lewej zakładka „Deklaracja”)
   Pozdrawiam.

 7. Bożena napisał(a):

  Jak to działa?

 8. Andrzej Maniak napisał(a):

  Znalazłem podpis ojca Jana maniaka wraz z podpisami wszystkich kolegów klasowych i nauczycieli już nieistniejacego Seminarium Nauczycielskiego w Kcyni.

 9. Andrzej napisał(a):

  Nie mogę znaleźć Łęczycy, pomimo, że są miejscowości z tego powiatu! Może ktoś mi pomoże?

Zostaw własny komentarz