Z życia armii. Stulecie Błękitnej Armii.


Stulecie Błękitnej Armii.

Warszawa, 23.07.2017. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystego apelu przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykañskiej w Warszawie, w ramach uroczystoœci z okazji stulecia Błękitnej Armii, 23 bm. (mr) PAP/Tomasz Gzell

Antoni Macierewicz podczas obchodów święta. fot. wPolityce.pl

W niedziele 23.07 w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające stulecie utworzenia Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. W obchodach wziął udział minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Jednym z elementów obchodów okrągłej rocznicy sformowania jednostki była uroczysta msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas uroczystej mszy doszło do przekazania ziemi z cmentarza w Niagara on the Lake, gdzie spoczywają szczątki polskich żołnierzy ochotników. Wspomniana miejscowość ma wyjątkowe znaczenie dla historii jednostki, gdyż właśnie w Niagara on the Lake znajdował się obóz werbunkowy, którym na amerykańskiej ziemi żołnierze szkolili się do walki.

Po południu minister obrony narodowej podczas apelu przy Pomniku Czynu Zbrojnego  Polonii Amerykańskiej powiedział:

Armia Błękitna, Armia Hallera była najsilniejszą, największą i  była tą siłą narodu polskiego, która zdecydowała o losach walki o niepodległość, w tym czasie, gdy Polska walczyła już sama, gdy Polska walczyła o kształt swoich granic, granic swojej Ojczyzny. (…) Nie byłoby Polski niepodległej bez Armii Błękitnej, nie byłoby Polski niepodległej bez tego błękitnego sztandaru, który skutecznie przeciwstawiał się hordom idącym z czerwonym sztandarem. Armia Błękitna stanęła naprzeciw Armii Czerwonej, i o tym trzeba pamiętać. (…)W osobie generała Hallera połączył się wysiłek zbrojny kraju i emigracji, połączył się wysiłek zbrojny tych, którzy szli z Piłsudskim i tych, którzy szli z Dmowskim. Połączył się duch narodowy. I dlatego była ona tak niebywale skuteczna. I dlatego jest ona symbolem wielkiego, polskiego zwycięstwa.

Źródło:

MON


Lipcowe szkolenie 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich.

Żołnierze podczas strzelania. fot. Sekcja Prasowa 12 DZ

Pomimo trwającego w armii sezonu urlopowego szkolenia trwają nieprzerwanie. Bez względu na zmniejszone stany osobowe w stargardzkiej jednostce, jej dowódca mjr Maciej Paul kładzie bardzo duży nacisk na szkolenie zarówno instruktorów jak i żołnierzy.

Jednym z elementów szklenia, były zajęcia taktyczne i strzelanie sytuacyjne. Oprócz strzelań żołnierzy poddano sprawdzianowi wyszkolenia indywidualnego i technik bezpiecznego posługiwania się bronią. „Mimo obecnie niższych stanów osobowych w pododdziałach spowodowanych urlopami wychodzę z założenia, że każda okazja jest dobra, aby doskonalić sprawność bojową i psychofizyczną podległych żołnierzy. Tego typu zajęcia pozwalają mi dokładnie sprawdzić ich poziom wyszkolenia, aby wyciągać konstruktywne wnioski do osiągnięcia dalszych postępów w szkoleniu” - podsumował mjr Paul.

Źródło:

Wojsko Polskie


GROM otwiera nabór dla cywili.

Operatorzy GROM na Haiti, 1994, fot. http://grom.wp.mil.pl

Po raz drugi jednostka specjalna GROM umożliwia wstąpienie do jednostki osobą wywodzącym się ze środowisk cywilnych. Przed kandydatami długa droga, która być może pozwoli im zdobyć wymarzony beret jednostek specjalnych.

– Cieszymy się, że drzwi do wojsk specjalnych po raz kolejny otworzą się dla cywilów. Jest to niesamowita okazja, by wzorem armii amerykańskiej i australijskiej pozyskać do służby w WS ludzi z cywila. Szukamy osób młodych, którzy łączą w sobie postawę patriotyczną i chęć bycia specjalsem – mówi kpt. Łukasz Rosiński, zastępca komendanta Ośrodka Szkolenia WS. – Egzaminy wstępne to dopiero początek ich drogi. Od lutego 2018 roku kandydatów czeka bardzo intensywna praca. W ramach kursu elewi skorzystają z pełnej infrastruktury szkoleniowej JWK, tak jak ci, którzy obecnie kończą pierwszy w historii kurs „Jata” – dodaje.

O miejsce na półrocznym kursie „Jata” mogą ubiegać się osoby pełnoletnie i niekarane, z wykształceniem co najmniej gimnazjalnym. Dodatkowe punkty podczas weryfikacji można dzięki potwierdzonej certyfikatem znajomości języka obcego, prawo jazdy (szczególnie C, C+, E) oraz inne nabyte umiejętności takie jak znajomość sztuk walki, kursy wspinaczkowe czy kursy przetrwania.

Źródło:

Polska Zbrojna

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz