Historia jednego zdjęcia: „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” – historia Dereka Redmonda


W sporcie nie zawsze liczy się tylko zwycięstwo, ważna jest także sama walka. Przykładem takiej postawy jest Derek Redmond, który podczas olimpijskiego startu udowodnił, iż prawdziwy sportowiec zawsze walczy do końca…

Derek Redmond urodził się 3 września 1965 r. Jest dwukrotnym złotym medalistą Mistrzostw Świata oraz Europy w sztafecie 4x400 i wicemistrzem Wielkiej Brytanii w biegu na 400 m (1985). Dwukrotnie bił także rekord kraju – jego życiowy wynik to 44.50.

 

Igrzyska Olimpijskie – Barcelona 1992

Zawodnik ‚startując w Barcelonie, miał jeden cel – zdobyć medal. Na poprzednich igrzyskach w Seulu w 1988 r. przed startem na 400 m musiał wycofać się z powodu zerwania ścięgna Achillesa, które sprawiło, iż przeszedł kilka operacji, zanim w pełni powrócił do zdrowia. W Barcelonie miał spełnić swoje marzenia i zdobyć upragniony krążek.

 

Bieg półfinałowy

Wyścig obserwowało ok. 65 tys. kibiców zgromadzonych na stadionie. Redmond był murowanym faworytem do olimpijskiego złota, eliminacje przeszedł bowiem bez żadnych kłopotów. Mocny start w jego wykonaniu tylko utwierdzał widzów w przekonaniu, iż obserwują potencjalnego mistrza olimpijskiego. To jednak nie wystarczyło i po ok. 250 m dystansu kontuzja po raz kolejny zniweczyła marzenia sprintera o zwycięstwie. Nagle zawodnik zaczął skakać na jednej nodze, po czym upadł na bieżnię. Ścięgno dało o sobie znać po raz kolejny. Natychmiast pojawili się medycy z noszami, jednak Redmond nie miał zamiaru z nich skorzystać. Jak sam im mówił: „Nie, nie ma mowy, żebym położył się na tych noszach. Zamierzam ukończyć wyścig!”[1].Tak też uczynił.

Zalany łzami, utykający, z twarzą wykrzywioną od bólu wstał i ruszył w kierunku mety. W tej drodze towarzyszył mu jego ojciec – Jim, który przedarł się przez ochroniarzy, by pomóc synowi spełnić jego postanowienie. Bieg dobiegł końca, wyłoniono zwycięzcę. Publiczność jednak skupiona była na dopingowaniu Dereka Redmonda. Podczas drogi do mety widzowie pełni wzruszenia wstali i bili mu brawo. Dla Dereka był to ostatni bieg, kontuzja uniemożliwiła mu bowiem dalsze starty.

Dzisiaj mało kto pamięta nazwisko zwycięzcy tamtego biegu, wszyscy natomiast mają w pamięci Dereka podążającego do mety. Stał się on bowiem jednym z symboli tamtych igrzysk.

 

Życie toczy się dalej…

Sportowiec musiał porzucić bieganie, ale nie zrezygnował ze sportu – grał w koszykówkę w drużynie Birmingham Bullets, był komentatorem Eurosport, brał udział w wyścigach motocyklowych. Do dziś jest cenioną osobą w świecie sportu, uczestnikiem licznych konferencji, a także mówcą motywacyjnym. W 2014 r. odwiedził Polskę, gdzie w gdańskim Olivia Business Centre miał wystąpienie w ramach cyklu Star Speakers[2]. Swoją postawą inspiruje młode pokolenia sportowców, jednak mimo to, jak sam twierdzi ‚nie czuje się spełnionym zawodnikiem.„Umiałem obrócić porażkę w sukces, ale nadal czuję, że nigdy nie spełniłem swojego potencjału. Czuję się odrobinę niekompletny. Ale za to nadal mam świetne relacje z ojcem”[3]– zapewnia Derek Redmond.

Świat sportu nie zapomniał także o jego ojcu, który znalazł się w gronie osób niosących pochodnię olimpijską na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012).

 

Symbol

Wyścig Redmonda z półfinału IO w Barcelonie stał się jednym z tematów filmu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego promującego Igrzyska Olimpijskie w Sydney z 2000 r. pt. Świętuj ludzkość, który opatrzono takimi słowami: „Siła jest mierzona w kilogramach, prędkość mierzona jest w sekundach. Odwaga? Nie możesz zmierzyć odwagi…”[4].

 

Sukcesy sportowe[5]

– Mistrzostwa Wielkiej Brytanii –1985– bieg na 400 m – srebrny medal[6]

– Mistrzostwa Europy – Stuttgart 1986 – sztafeta 4x400 m; bieg na 400 m – 4. miejsce

– Igrzyska Wspólnoty Narodów – Edynburg 1986 –sztafeta 4x400 m –złoty medal

– Mistrzostwa Świata – Rzym 1987 – sztafeta 4x400 m – srebrny medal; bieg na 400 m – 5. miejsce

– Mistrzostwa Świata – Tokio 1991 – sztafeta 4x400 m. – złoty medal

 

Źródło zdjęcia : https://alchetron.com/Derek-Redmond

 

Bibliografia:

 1. Celebrate Humanity 2000 – Olympic Campaign (feat. Robin Williams), https://www.youtube.com/watch?v=o3zSzI3baG8(dostęp: 20 lutego 2018).
 2. Dopóki walczysz, zwyciężasz. Derek Redmond, lekkoatleta niezłomny, „Menway” z 5 sierpnia 2016, https://menway.interia.pl/aktywnosc/sporty/news-dopoki-walczysz-zwyciezasz-derek-redmond-lekkoatleta-niezlom,nId,2247568 (dostęp: 20 marca 2018).
 3. http://www.gbrathletics.com/bc/uk.htm (dostęp: 22 marca 2018).
 4. https://www.cytaty.info/cytat/dopokiwalczyszjesteszwyciezca.htm(dostęp: 12 kwietnia 2018).
 5. https://www.iaaf.org/athletes/great-britain-ni/derek-redmond-2375 (dostęp: 22 marca 2018).
 6. Jego łzy świat zapamięta na zawsze! Historia Dereka Redmonda…, „Sprinterzy.com” z 3 września 2012, http://sprinterzy.com/jego-lzy-swiat-zapamieta-na-zawsze-historia-dereka-redmonda/(dostęp: 20 marca 2018).
 7. Mauks A., Derek Redmond: Zawsze walcz o swoje, nigdy nie myśl stereotypowo, „Dziennik Bałtycki” z 15 grudnia 2014, http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3684102,derek-redmond-zawsze-walcz-o-swoje-nigdy-nie-mysl-stereotypowo,id,t.html(dostęp: 20 marca 2018).

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

[1] Cyt. za: Jego łzy świat zapamięta na zawsze! Historia Dereka Redmonda…, „Sprinterzy.com” z 3 września 2012, http://sprinterzy.com/jego-lzy-swiat-zapamieta-na-zawsze-historia-dereka-redmonda/ (dostęp: 20 marca 2018).

[2]A. Mauks, Derek Redmond: Zawsze walcz o swoje, nigdy nie myśl stereotypowo, „Dziennik Bałtycki” z 15 grudnia 2014, http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3684102,derek-redmond-zawsze-walcz-o-swoje-nigdy-nie-mysl-stereotypowo,id,t.html (dostęp: 20 marca 2018).

[3]Dopóki walczysz, zwyciężasz. Derek Redmond, lekkoatleta niezłomny, „Menway” z 5 sierpnia 2016, httpshttps://menway.interia.pl/aktywnosc/sporty/news-dopoki-walczysz-zwyciezasz-derek-redmond-lekkoatleta-niezlom,nId,2247568 (dostęp: 20 marca 2018).

[4] Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=o3zSzI3baG8 (dostęp: 20 lutego 2018).

[5] Informacje za: https://www.iaaf.org/athletes/great-britain-ni/derek-redmond-2375 (dostęp: 22 marca 2018).

[6] Informacje za: http://www.gbrathletics.com/bc/uk.htm (dostęp: 22 marca 2018).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Łukasz pisze:

  Historia Redmonda to bez wątpienia ikoniczny moment, łapie się we wszelkie „top” najbardziej pamiętnych momentów w historii igrzysk Olimpijskich. Gdyby baron Pierre de Coubertin oglądał bieg na Redmonda, niewątpliwie wskazał by go palcem jako jeden z najświetniejszych przykładów zdania o tym, że istotą igrzysk nie jest zwycięstwo, ale wzięcie w nich udziału.

  Miło, że przypomnieliście tę historię.

 2. Bilbo pisze:

  Lekkoatletyka obecnie to już w dużej części sterydy, anaboliki i inne gó...na wspomagające organizm. Naiwniak jedynie może uważać, że kolejne rekordy bite są w naturalny sposób.

Zostaw własny komentarz