Po modernizacji otwarto Muzeum Ryszarda Kuklińskiego [Warszawa]


Jedyne muzeum Generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce i Europie ponownie otwiera swoje podwoje po gruntownej modernizacji. 

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego to unikalna ekspozycja muzealna dokumentująca bezprecedensową misję wywiadowczą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, bohatera Polski i Ameryki, pierwszego Oficera Wojska Polskiego w NATO, który ryzykując swoje życie i własnej rodziny, podjął samotną walkę z sowieckim okupantem. Uchronił w ten sposób Europę i świat przed wybuchem III wojny światowej. Pułkownik Ryszard Kukliński, zwany Konradem Wallenrodem XX wieku, w latach 1972 – 81 zdobył supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią. Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego założona została w 2006 roku przez Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Jest to najbardziej efektywne muzeum nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Ukazuje nie tylko wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, ale zarazem stanowi promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI wieku w ramach sojuszu NATO.

Oprócz koniecznej renowacji muzeum, po dwunastu latach działalności kulturalno–edukacyjnej, rozbudowano ekspozycję, jak również samo muzeum, oddając do użytku nowe pomieszczenie. Wprowadzono zmiany dodając ekspozytory oraz multimedia, na które składa się projektor prezentujący animowane ofensywne sowieckie plany III wojny światowej wraz z ich konsekwencjami dla Polski i Europy, a także dwa multimedialne ekrany, prezentujące głównie niepublikowane do tej pory zdjęcia gen. Kuklińskiego oraz filmy z jego oryginalnymi wypowiedziami dla mediów.

Część uwagi poświęcono historycznej roli Ojca Świętego Jana Pawła II oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana w upadku komunizmu. Na uwagę zasługuje również uzyskane pomieszczenie, w którym, dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości za pomocą Google VR, można będzie wcielić się w postać „Jacka Stronga”.

Przy pomocy rzutników zobrazowano cytaty dotyczące jego polskiej samotnej misji, do tej pory przedstawiane wyłącznie na muzealnych kolumnach. Stworzono również miejsce przybliżające postać prof. Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL.

Muzeum można zwiedzać w środy, piątki, soboty i niedziele.  Posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego to unikalna ekspozycja muzealna, która oddziałuje emocjonalnie i sugestywnie na zwiedzających, szczególnie na młode pokolenie.

Adres: ulica Kanonia 20/22 lok.13, 00-278 Warszawa

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Bardzo dobrze. Wielki człowiek i polski patriota.

Zostaw własny komentarz