Dla 10% Polaków historia jest powodem do dumy ze swojej narodowości


CBOS zapytał w lipcu Polaków o to jak często zdarza się im odczuwać dumę ze swojej narodowości oraz w jakich sytuacjach się to zdarza. 10% respondentów czuję dumę na wspomnienie polskiej historii i bohaterstwa Polaków.

Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego podczas defilady Święta Wojska Polskiego w 2016 r. / fot. KPRM

71% Polaków często odczuwa dumę z narodowości

Badani Polacy w zdecydowanej większości odpowiedzieli, iż czują dumę ze swojego pochodzenia narodowego. 45% Polaków odpowiedziało, iż dumę odczuwa dość często, a 26% bardzo często. Odpowiedź rzadko udzieliło 22% respondentów. Natomiast dumy praktycznie nigdy odczuwa jedynie 4%.

Dla 10% Polaków historia jest powodem do dumy ze swojej narodowości

Najczęstszym powodem odczuwania narodowej dumy są sportowe sukces Polaków (24%).  Dla 18% duma jest uczuciem stałym, nie wymaga żadnego powodu. Historia i bohaterstwo Polaków to powody do dumy dla 10% badanych.

W dalszej kolejności Polacy bywaj dumni podczas pobytu za granicą (8%), z sukcesów polskiej kultury (5%), z bezpieczeństwa i poprawy sytuacji życiowej (4%), z pozycji międzynarodowej Polski (4%) oraz ze względu na charakter narodowy (4%)

Dane pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanego przez CBOS w lipcu 2018 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Komar napisał(a):

  Ja nie jestem dumny z tego, że jestem Polakiem. W ciągu mojego życia starałem się, żeby Polska mogła być dumna ze mnie. Osiągnąłem przynajmniej tyle, że Polska nie musi się mnie wstydzić.

 2. Bilbo napisał(a):

  Po pierwsze, CBOS jako sondażownię rządową powinno się sprywatyzować, bo to bezsens, żeby rządzący sami sobie organizowali badania opinii publicznej. Za PO ta partia w badaniach CBOS zyskiwała wyższe wyniki, niż w innych badaniach, i tak samo jest, co oczywiste, za PiS.
  Po drugie, rozumiem stwierdzenie kolegi Komara, ale chciałbym jedynie zgłosić zastrzeżenie, że o zasługach dla ojczyzny to chyba powinni stwierdzać inni, a nie sam zainteresowany (abstrahując całkowicie od faktu, czy kolega Komar faktycznie ma czy nie ma takich zasług).
  W każdym razie - ja osobiście o takich rzeczach nie zamierzam decydować w stosunku do swojej osoby.

 3. Komar napisał(a):

  Mnie uczono, że każdy człowiek powinien analizować swoje postępowanie. Jedni nazywają to rachunkiem sumienia, inni - samooceną. Poza tym - to jest pewne nastawienie, wpojone przez wychowanie. Trafnie ujął to prezydent J. Kennedy: „Nie pytaj, co kraj może zrobić dla ciebie. Zastanów się, co ty możesz zrobić dla kraju”. Nie chodzi oczywiście o zasługi czy przewiny na miarę Piłsudskiego czy innych, tylko o własne możliwości. Na tym polega patriotyzm.

 4. clivie napisał(a):

  Rosjanie też są dumni ze swojej narodowości i historii. Jakie to ma znaczenie dla zniewolonych przez ten kraj innych narodów?

 5. Bilbo napisał(a):

  Z zasługami dla ojczyzny powinno być, jak z charytatywnością - jest to prywatna sprawa każdego człowieka. I jak najwięcej pokory w tej kwestii.

Zostaw własny komentarz