Noc Muzeów w Łodzi 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Łodzi 2021 odbędzie się w nocy z 15 na 16 maja 2021 r. W jej ramach będzie można uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych w Internecie.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Komunikacja miejska podczas Nocy Muzeów w Łodzi 2021:

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora Nocy Muzeów w Łodzi 2021.

Program Nocy Muzeów w Łodzi 2021:

@Muzeum Miasta Łodzi

Obejrzyjcie relacje filmowe, które będą poświęcone m.in. przestrzeniom Pałacu w tym jadalni czy buduarowi pani domu, multimedialnej wystawie „Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś ”, Muzeum Sportu i Turystyki czy kanałowi Dętka, który cieszy się wielką popularnością.

@Centralne Muzeum Włókiennictwa

Relacje wideo z wystaw: „Ziemia (P)oddana„, „Działy Otwarte. Działy Zamknięte„ i ”Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

@Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Zaprasza na relację online pt. „Kod tajemniczych soc-obrazów„. Będzie to spotkanie z malarstwem socrealizmu, połączone z odkrywaniem tajemnic magazynów Muzeum. Ponadto zaplanowane są wejścia na żywo poświęcone wystawie ”Grypsy wczoraj i dziś”, (przygotowanej we współpracy ze służbą więzienną), historii placu kościelnego w Łodzi oraz podziemiom Czerwonego Domku (miejsce kaźni getta).

@Centrum Nauki i Techniki EC1

Przekona, że zabytkowa elektrownia przy ul. Targowej kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Czy pracownicy elektrociepłowni spacerowali po Księżycu? Czy kocioł miewał katar? Dlaczego okoliczni mieszkańcy nie przepadali za noworocznymi koncertami w kotłowni EC1? Tego dowiecie się śledząc 15 maja fan page EC1.

@Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Zaprezentuje wystawę NCKF SPOT. Obok kamer, projektorów i sprzętu filmowego sprzed lat, warto przyjrzeć się kostiumom z filmów takich jak „Królowa Bona„ czy ”Barbara Radziwiłłówna”. Kino to potęga wyobraźni a wspominane kostiumy były narzędziami, za pomocą których kreowano niezwykły świat, w którym przeżywaliśmy emocje i wzruszenia.

@Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Rozmowa online z Józefem Robakowskim – pomysłodawcą wystawy „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witosław Ziemiszewski”

Warsztaty online z ubiegłorocznej edycji „Słownika współczesnych łodzianizmów„ i relacja z wystawy w Galerii Re:Medium pt. ”Słownik kultury łódz/ludz-kiej” organizowana wspólnie z Festiwalem Designu.

Spotkanie z Arturem Chrzanowskim, autorem prac prezentowanych Galerii Willa pt. „Przypadek Łodzi”.

@Poleski Ośrodek Sztuki

Odautorskie oprowadzanie online po indywidualnej wystawie Marianny Kraski zatytułowanej „Miniatury„. Na cykl ”Miniatury” składa się 12 niewielkich prac malarskich, skupiających się na wycinku ludzkiej twarzy, który w ostatnim czasie jest oglądany przez nas najczęściej, czyli na oczach.

@Centrum Dialogu

„Marek Edelman. Człowiek” - to hasło przewodnie, wokół którego Centrum przedstawi narrację w tegorocznej Nocy Muzeów. Odbędzie się wirtualne oprowadzanie po wystawie i prezentacja wspomnień o Marku Edelmanie takich osób jak: Janina Ochojska, Bereś, Burnetko, Irena Jaros.

@Dom Literatury

Wirtualne oprowadzanie po kamienicy Konrada Haessnera, w której mieści się Dom Literatury - Roosevelta 17. To jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic. W trakcie jej rewitalizacji odkryto niezwykłe polichromie. Poznacie historię miejsca, detale architektoniczne i zakamarki.

@Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia

Relacja z wystawy poświęconej Biblii, przedstawiająca historię jej powstania, a także 2000 lat historii tłumaczeń i przekładów - aż do dzisiejszych czasów. Wystawa gromadzi także kopie starych papirusów i pergaminów w językach oryginalnych - hebrajskim i greckim, jak również księgi - najstarsza oryginalna księga Biblii jest z 1650 i 1714 roku.

@Bałucki Ośrodek Kultury

CT Lutnia zaprasza na spotkanie z malarstwem Josepha Williama Turnera, który jest uważany za prekursora impresjonizmu. O godz. 14 .00 rozpocznie się spotkanie w plenerze Skwer (za budynkiem) i warsztaty malarskie dla dzieci.

Wirtualne oprowadzanie po wystawie „Patyczaki - Jadwiga Janus”. Na zwiedzanie wystawy zaprasza artystka teatralna, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, Marynia Janus.

@Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej

O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką „Co nam w Duszy gra„, a o godz. 16.00 akcja plastyczna dla członków Maestro + polegająca na wspólnym malowaniu obrazu z zastosowaniem techniki pouringu pt. ”Dookoła Maj...”.

@Centrum Kultury Młodych

Wirtualny spacer prowadzony przez Grzegorza Nowaka pt.: „Kulisy, Kreacja, Dokumentacja” na podstawie Twórczości Agaty Dudy - Gracz.

Archipelag Ginących Wysp - wirtualna podróż z narracją po indonezyjskiej wyspie Jawa. Migawki z podróży naszego kolegi Piotra Sarnika.

Wystawa pt.: „ TAJSA wczoraj i jutro” - instalacja Krzysztofa Gila. Prelekcja z kontekstem historycznym dotycząca wystawy prac autora na temat historii Romów w Europie.

„Nakręceni Folklorem” - Polskie Tańce Narodowe - prezentacja artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź” na scenie w Centrum Kultury Młodych.

@Art. Inkubator – Fabryka Sztuki

Prezentacja biznesów kreatywnych, które rezydują w Art_Inkubatorze.

Poznajcie kreatywnych łodzian, ich historie, rozwój biznesowy oraz plany na przyszłość.

@Ośrodek Kultury Górna

Wirtualna wystawa i wernisaż prac Joanny Biskup-Miś. Wernisaż transmitowany będzie za pośrednictwem YouTube.

@Teatr Powszechny

Prezentacja plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - tworzonych przez wybitnych artystów, takich jak m.in. Franciszek Starowieyski,Michał Batory, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Lex Drewinski, Waldemar Świerzy.

@ Stowarzyszenie-Śpiewacze-im-St-Moniuszki-w-Łodzi

Koncerty online Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, które będą odbywać się się o godz.: 20.00, 21.00, 22.00 i 24.00. Prezentacja historii, trofeów i nagrań.

@ Klub Miłośników Starych Tramwajów

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza po raz kolejny na zajezdnię Brus na spotkanie z historią łódzkiej komunikacji miejskiej.

@Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

15 maja 2021 (sobota)

Od 14.00 do 16.00 zapraszamy do Galerii ASP przy ulicy Piotrkowskiej 68

16 maja 2021 (niedziela)

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. Jerzego Leszka Staneckiego – „Stanecki Artis 50” w Galerii Kobro (ul. Wojska Polskiego 121). Oprowadzanie będzie odbywać się o godz. 14.30, 16.00, 17.30 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Projekcja studenckich prac wideo zrealizowanych pod kierunkiem pedagogów z Instytutu Fotografii i Multimediów w auli Centrum Promocji Mody (ul. Wojska Polskiego 121). Projekcje odbywać się będą o godz. 15.15, 16.45, 18.15 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Dodatkowa informacja od Muzeum Miasta Łodzi:

Dzień 15.05 (sobota) będzie dniem bezpłatnego wstępu do siedziby głównej Muzeum Miasta Łodzi oraz na wystawę Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej, która jest prezentowana w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej,
bezpłatnasobota związana jest z ideą nieodpłatnego udostępnienia zwiedzającym Muzeów do zwiedzania w Noc Muzeów. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia wywołane pandemią zwiedzanie w większych grupach nie jest możliwe.
z uwagi na wymóg zwiedzania z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, Muzeum powinno być udostępnione zwiedzającym wyłącznie w godzinach otwarcia, tj. 11:00 - 19:00.
dodatkowym (nowym) elementem udostępnionym zwiedzającym będzie przypałacowy ogród (zapewnienie kontroli nad zwiedzającymi może być realizowane wyłącznie w godzinach otwarcia Muzeum tj. 11:00-19:00).
Muzeum przygotuje materiał filmowy z udziałem kuratorów wystaw w wybranych przestrzeniach, tj.:
multimedialna wystawa Łódź w Europie. Europa w Łodzi, która po raz pierwszy będzie zaprezentowana zwiedzającym w Noc Muzeów.
wystawa Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej prezentowana w Zatoce Sportu PŁ.
kanał „Dętka” - to miejsce zawsze cieszyło się dużą popularnością wśród zwiedzających w trakcie nocy Muzeów. Z uwagi na czas pandemii zwiedzanie możliwe jest wyłącznie on-line.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz