Trzy fregaty rakietowe dla polskiej Marynarki Wojennej będą dostarczone szybciej?


Konsorcjum MIECZNIK pracuje nad skróceniem okresu produkcji zamówionych trzech fregat rakietowych dla Marynarki Wojennej RP. Jednym z rozwiązań branych pod uwagę jest równoległa budowa trzech jednostek.

Fregata rakietowa typu 31

W ramach programu MIECZNIK polskie wojsko poszukiwało trzech fregat rakietowych mających zastąpić wysłużone dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry. W marcu Marynarka Wojenna ogłosiła, że brytyjska propozycja AH140PL (fregaty typu 31) pokonała konkurencyjny projekt niemiecki A-300PL oraz hiszpański F100PL.

Czytaj takżeFregaty rakietowe typu 31, czyli Arrowhead 140 dla polskiej Marynarki Wojennej

Zgodnie z umową Babcock w 2023 r. ma rozpocząć budowę pierwszej z polskich fregat, która ma zostać przekazana do służby w 2028 r. Kolejne dwie jednostki mają zostać przekazane do polskiej Marynarki Wojennej odpowiednio w 2033 i 2034 r.

Program MIECZNIK

Program MIECZNIK zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Okręty wpłyną na zwiększenie potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Ko no

  2. Tadeusz pisze:

    Na świecie szaleje wojna, a Brytole lubią zamówione i opłacone przez innych okręty przejmować w takiej sytuacji dla siebie. W historii takie sytuacje powtarzały się kilka razy min. zamówione i zapłacone ścigacze dla PMW w 1939 roku nie dotarły do nas, później, co prawda, przekazali polskim marynarzom ścigacze zamówione przez Holendrów. Brazylijczycy nie dostali dwóch krążowników bo wybuchła I wojna światowa. Bardzo dobry pomysł z ulokowaniem zamówienia w Wlk. Brytanii.

Zostaw własny komentarz