Armatohaubica Krab. Pancerny skorupiak Wojska Polskiego


Armatohaubica (AHS) Krab to samobieżna gąsienicowa haubica 155 mm zaprojektowana w Polsce przez Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola, poprzez połączenie południowokoreańskiego podwozia K9 Thunder z brytyjską wieżą AS-90M Braveheart z działem kalibru 52 i systemem kierowania ogniem artyleryjskim WB Electronics Topaz.

Armatohaubica Krab

Armatohaubica Krab / fot. ppłk Szczepan Głuszczak, mon.gov.pl

AHS Krab jest produkowany w Hucie Stalowa Wola od 2001 r., gdy powstał jej prototyp. Krab jest samobieżną armatohaubicą, której komponenty zostały pozyskane na licencji. Podwozie jest wykonane na licencji południowokoreańskiej haubicy K9 Thunder, a wieża na brytyjskiej licencji systemu wieżowego AS-90. Podwozie zostało jednak we współpracy polsko-koreańskiej istotnie zmodyfikowane, by maksymalnie odpowiadało potrzebom Wojska Polskiego. Ze względu na istotne modyfikacje to podwozie jest często nazywane K9PL.

Natomiast wieża Kraba jest oparta o system wieżowy pochodzący z brytyjskiej haubicy AS-90, która również jest produkowana w Polsce. Na wieży osadzone jest działo o kalibrze 155 mm i długości 52 kalibrów. Pociski ładowane są półautomatycznie, tj. ładowniczy umieszcza pocisk do podajnika, który już automatycznie trafia do komory nabojowej lufy. Kąt ostrzału wynosi 360 stopni w płaszczyźnie poziomej, a w pionowej od -3,5 do +70 stopni. Szybkostrzelność wynosi do 6 strzałów na minutę, którą Krab może podtrzymać do 3 minut. Standardowo Krab strzela jeden pocisk co 30 sekund. Może razić cele w odległości od 4,5 km do 40 km.  Dodatkowo na wyposażeniu kraba pozostaje 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-B.

AHS Krab / fot. VoidWanderer, CC-BY-SA 3.0

W 2014 r. z koreańską firmą Samsung Techwin podpisano umowę na zamówienie i licencję na 120 podwozi do armatohaubicy Krab typu K9. Pierwszego Kraba z podwoziem z K9 HSW wyprodukowała w 2015 r. Do tej pory HSW dostarczyła do Wojska Polskiego 80 armatohaubic Krab ze 120 zamówionych.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę Polska dostarczyła Ukrainie 18 sztuk armatohaubic Krab, wcześniej przeszkalając ok. 100 ukraińskich artylerzystów w obsłudze tych pojazdów.

Amunicja do armatohaubicy Krab

AHS Krab został przystosowany do używania amunicji spełniającej standard NATO wg porozumienia JBMoU (Joint Ballistics Memorandum of Understanding). Amunicja jest produkowana przez polskie Zakłady Metalowe Dezamet. Do Kraba dostarczane są pociski odłamkowo-burzące OFdMKM oraz odłamkowo-burzące OFdMKM DV.

W wieży Kraba znajduje się 29 pocisków oraz 28 ładunków miotających, kolejne 11 pocisków i 20 ładunków znajdują się w kadłubie.

Ogniem kieruje Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz od polskiej firmy WB Electronics.

Przeznaczenie armatohaubicy Krab

Haubica przeznaczona jest do obezwładniania i niszczenia:

 • baterii artylerii i artylerii rakietowej,
 • stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych,
 • pododdziałów czołgów zmechanizowanych i zmotoryzowanych we wszystkich położeniach i rodzajach działań bojowych,
 • środków pancernych i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz ogniem na wprost,
 • śmigłowców na lądowiskach,
 • obiektów wsparcia logistycznego.
Specyfikacja techniczna i uzbrojenie armatohaubicy Krab

Armatohaubica Krab / fot. Mateusz Włodarczyk, CC-BY-SA 4.0

Długość 12,05 m
Szerokość 3,58 m
Wysokość 3,13 m (standardowa)
Prześwit 0,40 m
Masa 52,1 t
Silnik MTU MT 881 Ka-500 V8, 1000 KM
Moc 12 kW/t
Prędkość 60 km/h (droga)
30 km/h (teren)
15 km/h (wyboisty teren)
Zasięg 400 km
Uzbrojenie 1 armatohaubica kal. 155 mm L/52 1
karabin maszynowy kal. 12,7 mm WKM-B
Amunicja 155 mm NATO
Kaliber 52
Szybkostrzelność serią 3 pociski/10 s
ogień intensywny 6 pocisków/min. przez 3 min.
praktyczna 2 pociski/min.
efekt „salwowy” (MRSI) do 3 pocisków/min
Kąty ostrzału w podniesieniu - 3,5° do + 70°
Kąty ostrzału w azymucie n x 360°
Zasięg od 4,7 km do 40 km

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: hsw.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  Po co haubice jak są HIMARS-y? Chodzi o ekonomikę wojny, że nie wszędzie opłaca się rakietami?

  • me pisze:

   Bo HIMARS dobrze się sprawdza na duże odległosci, a KRAB sobie radzi nawet na odledłości 5km

  • MatM pisze:

   Pocisk do HIMARS-a jest dużo droższy. Słychać go, jak leci, a także opl może go zestrzelić. Pocisk z AHS jest tańszy, cichszy i w zasadzie na ten moment nie do zestrzelenia.

 2. dnsln pisze:

  a po co kupujemy k9 jak mamy swoje i to w zasadzie takie same albo i lepsze

 3. plaszczak pisze:

  To prawdziwie „polski” produkt. Podwozie koreańskie a wieża angielska... Hmm, zastanawiam jakiego typu uzbrojenie potrafi samodzielnie wyprodukować PGZ.

Zostaw własny komentarz