Apel w/s cmentarza pod Monte Cassino do Ministra Spraw Zagranicznych RP


List otwarty w/s remontu polskiego cmentarza pod Monte Cassino do Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Radosława Sikorskiego.

Kraków, 9 maja 2009 r.

Pan Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych RP

Szanowny Panie Ministrze,

W związku ze zbliżającą się 65 rocznicą bitwy pod Monte Cassino zwracamy się do Pana Ministra z apelem o interwencję i osobisty nadzór nad sprawą rozpoczęcia remontu polskiego cmentarza wojskowego u podnóża Monte Cassino. Polski cmentarz jest zaniedbany, płyty nagrobne są zniszczone i wymagają natychmiastowego odrestaurowania. Z wielkim ubolewaniem przyjmujemy fakt, że obietnice remontu, złożone w mediach jeszcze przed tegorocznymi uroczystościami, nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Cmentarz żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Stał się miejscem pielgrzymek i niemalże punktem obowiązkowym każdej polskiej wycieczki do Włoch. Pamięć poległych odzwierciedlają ciągle tlące się znicze, a także różańce, które zdobią setki cmentarnych krzyży. Na cmentarzu widnieje napis „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. Czy my dzisiaj po latach
pamiętamy o bohaterach tamtych dni?

Warto podać za wzór cmentarz Brytyjskiej Wspólnocie Narodów w Cassino, niemiecki w Caira, francuski w Venafro, a także amerykański w Nettuno. Czy żołnierze 2 Korpusu nie zasługują na równi z żołnierzami innych narodowości na godne upamiętnienie?

Panie Ministrze pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że do obsługi polskiego cmentarza jest zatrudniona jedna osoba, w wymiarze 2 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Władze państw wymienianych przez nas wcześniej cmentarzy, angażują do ich opieki odpowiednią liczbę pracowników. Czy Rządu RP nie stać na podobny gest, który według nas jest nieodzowny, by utrzymać jedną z naszych narodowych nekropolii w nienagannym stanie?

Martwi nas, że taka sytuacja utrzymuje się od lat, jednakże wierzymy, że nasze postulaty w osobie Pana Ministra znajdą zrozumienie, a także spowodują odpowiednie działania.

Z wyrazami szacunku,

W imieniu redakcji „historia.org.pl”
Wojciech Duch
Redaktor naczelny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz