O nas


Historia.org.pl - to codziennie aktualizowany wiodący polski serwis o tematyce historycznej istniejący w Internecie od 2004 roku. Oferuje swoim czytelnikom bezpłatne treści związane z historią, nauką, kulturą i sztuką. To jedno z największych i najbardziej wszechstronnych źródeł wiedzy o polskiej historii.

logo_historia.org_

Bardzo dobra jakość i niepowtarzalność artykułów, oraz ich częste cytowanie przez krajowe media i portale internetowe powoduje, że historia.org.pl jest jednym z najchętniej odwiedzanych portali historycznych w Polsce. Wysokie pozycjonowanie portalu w wyszukiwarkach powoduje, że wielu czytelników poszukując informacji trafia w pierwszej kolejności na historia.org.pl. Przykładowo artykuł o Roksolanie ma już ponad 430 tys. odsłon, a o dzieciach Kazimierza Wielkiego ponad 200 tys. odsłon. Rocznie portal odwiedza ponad 2 mln internautów (w 2019 r. było to 2,1 miliona unikatowych użytkowników).

Wartości i społeczna odpowiedzialność

Celem portalu jest dostarczanie bezpłatnej, wartościowej i rzetelnej wiedzy historycznej w sposób, który zaciekawi różnych odbiorców. Nawet takich, dla których historia kojarzy się wyłącznie z nudnym podręcznikiem.

Portal promuje patriotyczne postawy i polską historię od najlepszej strony. Pokazuje, że historia jest ciekawa i może zainteresować każdego. Pokazuje, że Polacy mogą i powinni być dumni z historii. Portal przypomina o jej najjaśniejszych kartach. Portal to także miejsce dyskusji, wymiany poglądów, dzielenia się wiedzą, prezentowania różnych punktów widzenia.

Ludzie

Portal historia.org.pl jest darmową platformą, która umożliwia każdemu bezpłatne promowanie swojej twórczości historycznej. Wśród autorów znajdują się osoby mających różne spojrzenie na świat i często odmienne poglądy. Jednakże wszyscy chcą promować historię i dzielić się swoją wiedzą z innymi. Portal historia.org.pl im to umożliwia.

Wiele z osób piszących na portalu udzielało wypowiedzi mediom lub uczestniczyło w audycjach telewizyjnych i radiowych. Są także autorami własnych publikacji, dyrektorami muzeów, ważnymi politykami lub znanymi osobistościami.

Doświadczenie

Do tej pory na portalu różni autorzy napisali już ponad 7 tys. artykułów obejmujących newsy, recenzje, teksty publicystyczne i naukowe oraz ciekawostki historyczne.

Portal patronował także wielu książkom, imprezom i inny projektom związanym z historią - wszystko po to by pokazać czytelnikom wartościowe treści. Jedną z istot działalności portalu, a zarazem jego społeczną odpowiedzialnością jest właśnie pokazywanie publikacji i wydarzeń, które pozytywnie popularyzują polską historię.

Portal też takie projekty inicjuje. Jednym z nich jest Wydarzenie Historyczne Roku będące plebiscytem honorującym najważniejsze przedsięwzięcia historyczne w danym roku. Obecnie organizuje go w partnerstwie z nami Muzeum Historii Polski, a patronatu udziela Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z portalem współpracowało wiele placówek i instytucji naukowych kraju. Przy okazji różnych projektów współpracowano m.in. z Kancelarią Prezydenta RP, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii PRL, Porozumieniem Wydawców Książki Historycznej, a także wieloma kołami naukowymi, organizatorami rekonstrukcji historycznych i wydawcami.

Społeczność

Społeczność portalu tworzą nie tylko czytelnicy portalu, ale także forum. Zarejestrowało się na nim już ponad 9 tys. użytkowników, którzy napisali 250 tys. postów. Co czyni go jednym z większych for edukacyjnych w kraju. Na Facebooku profil portalu doczekał się ponad 41 000 fanów. Z kolei na Twitterze ma ponad 7 100 followersów.