O nas


Historia.org.pl - to codziennie aktualizowany wiodący polski serwis o tematyce historycznej istniejący w Internecie od 2004 roku. Oferuje swoim czytelnikom bezpłatne treści związane z historią, nauką, kulturą i sztuką. To jedno z największych i najbardziej wszechstronnych źródeł wiedzy o polskiej historii. Portal odwiedza nawet 400 tys. użytkowników miesięcznie.

logo_historia.org_

Bardzo dobra jakość i niepowtarzalność artykułów, oraz ich częste cytowanie przez krajowe media i portale internetowe powoduje, że historia.org.pl jest jednym z najchętniej odwiedzanych portali historycznych w Polsce. Wysokie pozycjonowanie portalu w wyszukiwarkach powoduje, że wielu czytelników poszukując informacji trafia w pierwszej kolejności na historia.org.pl. Przykładowo artykuł o Roksolanie ma już ponad 430 tys. odsłon, a o dzieciach Kazimierza Wielkiego ponad 200 tys. odsłon. Rocznie portal odwiedza ponad 2 mln internautów (w 2019 r. było to 2,1 miliona unikatowych użytkowników).

Wartości i społeczna odpowiedzialność

W zestawieniu przygotowanym przez magazyn „Press” zajął trzecie miejsce w rankingu serwisów historycznych w Polsce

Celem portalu jest dostarczanie bezpłatnej, wartościowej i rzetelnej wiedzy historycznej w sposób, który zaciekawi różnych odbiorców. Nawet takich, dla których historia kojarzy się wyłącznie z nudnym podręcznikiem.

Portal promuje patriotyczne postawy i polską historię od najlepszej strony. Pokazuje, że historia jest ciekawa i może zainteresować każdego. Pokazuje, że Polacy mogą i powinni być dumni z historii. Portal przypomina o jej najjaśniejszych kartach. Portal to także miejsce dyskusji, wymiany poglądów, dzielenia się wiedzą, prezentowania różnych punktów widzenia.

W zestawieniu przygotowanym przez magazyn „Press” zajął trzecie miejsce w rankingu serwisów historycznych w Polsce. W kategorii atrakcyjność merytoryczna (jakość tekstów i ilustracji) oraz wartość dodana (atrakcyjność dla użytkownika) otrzymaliśmy po 29/30 punktów.

Ludzie

Portal historia.org.pl jest darmową platformą, która umożliwia każdemu bezpłatne promowanie swojej twórczości historycznej. Wśród autorów znajdują się osoby mających różne spojrzenie na świat i często odmienne poglądy. Jednakże wszyscy chcą promować historię i dzielić się swoją wiedzą z innymi. Portal historia.org.pl im to umożliwia.

Wiele z osób piszących na portalu udzielało wypowiedzi mediom lub uczestniczyło w audycjach telewizyjnych i radiowych. Są także autorami własnych publikacji, dyrektorami muzeów, ważnymi politykami lub znanymi osobistościami.

Doświadczenie

Artykuł o portalu na polskojęzycznej Wikipedii

Do tej pory na portalu różni autorzy napisali już ponad 7 tys. artykułów obejmujących newsy, recenzje, teksty publicystyczne i naukowe oraz ciekawostki historyczne.

Portal patronował także wielu książkom, imprezom i inny projektom związanym z historią - wszystko po to by pokazać czytelnikom wartościowe treści. Jedną z istot działalności portalu, a zarazem jego społeczną odpowiedzialnością jest właśnie pokazywanie publikacji i wydarzeń, które pozytywnie popularyzują polską historię.

Portal też takie projekty inicjuje. Jednym z nich jest Wydarzenie Historyczne Roku będące plebiscytem honorującym najważniejsze przedsięwzięcia historyczne w danym roku. Obecnie organizuje go w partnerstwie z nami Muzeum Historii Polski, a patronatu udziela Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z portalem współpracowało wiele placówek i instytucji naukowych kraju. Przy okazji różnych projektów współpracowano m.in. z Kancelarią Prezydenta RP, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii PRL, Porozumieniem Wydawców Książki Historycznej, a także wieloma kołami naukowymi, organizatorami rekonstrukcji historycznych i wydawcami.

Społeczność

Społeczność portalu tworzą nie tylko czytelnicy portalu, ale także forum. Zarejestrowało się na nim już ponad 9 tys. użytkowników, którzy napisali 250 tys. postów. Co czyni go jednym z większych for edukacyjnych w kraju. Na Facebooku profil portalu doczekał się ponad 41 000 fanów. Z kolei na Twitterze ma ponad 7 100 followersów.