List w/s cmentarza pod Monte Cassino do SG ROPWiM


Kraków, 29 sierpnia 2009 r.

Pan Andrzej Przewoźnik
Sekretarz Generalny
Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Szanowany Panie,

W roku 65 rocznicy bitwy pod Monte Cassino chcielibyśmy się dowiedzieć jak wygląda sprawa rozpoczęcia remontu polskiego cmentarza wojskowego u podnóża Monte Cassino. Polski cmentarz jest zaniedbany, płyty nagrobne są zniszczone i wymagają natychmiastowej wymiany lub odrestaurowania. Z wielkim ubolewaniem przyjęliśmy fakt, że mimo obietnic nie udało się odrestaurować cmentarze przed tegorocznymi uroczystościami rocznicowymi.

Warto przypomnieć, że cmentarz żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Stałem się punktem obowiązkowym każdej polskiej wycieczki do Włoch. Dla wielu osób jest to miejsce wręcz święte. Świadczą o tym ciągle tlące się znicze, a także różańce, które zdobią setki cmentarnych krzyży.

Za wzór można podać cmentarze: Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Cassino, niemiecki w Caira, francuski w Venafro, a także amerykański w Nettuno. Czy żołnierze 2 Korpusu nie zasługują na równi z żołnierzami innych narodowości na godne upamiętnienie i opiekę nad ich grobami?

Czy prawdą jest, że do obsługi polskiego cmentarza nadal jest zatrudniona jedna osoba, w wymiarze 2 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu? Władze państw wymienianych przez nas wcześniej cmentarzy, angażują do ich opieki odpowiednią liczbę pracowników. Czy Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie powinna się pochylić nad tym problemem? Co w tym roku zrobiono dla polskiego cmentarza pod Monte Cassino? Jak wyglądają plany jego przebudowy w najbliższej przyszłości? Kiedy zacznie się jego generalny remont?

Martwi nas, że od wielu lat mimo licznych zapowiedzi cmentarz nadal nie doczekał się remontu, na który zasługuje.

Z wyrazami szacunku,

W imieniu redakcji „historia.org.pl”
Wojciech Duch
Redaktor naczelny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz