Chłopska Szkoła Biznesu - gra w przedsiębiorczość


Czy dzięki historii możemy nauczyć się ekonomicznego myślenia? Według Małopolskiego Instytutu Kultury Towarzystwa Miłośników Andrychowa i Fundacji „Klaster Przemysłów Kultury i Czasu Wolnego INRET”, jak najbardziej. 

Potwierdzili to uczniowie andrychowskiego liceum, małej małopolskiej miejscowości, którzy właśnie zakończyli testowanie planszowej gry ekonomicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”.

Inspiracją do jej stworzenia stała się autentyczna historia lokalnych pańszczyźnianych chłopów-przedsiębiorców, którzy w XVIII w. organizowali wyprawy handlowe do dalekich zakątków Europy i tworzyli jeden z pierwszych gospodarczych klastrów.

Gracze wcielają się w kupców, kowali i tkaczy handlujących ze sobą na andrychowskich jarmarkach i organizujących wyprawy handlowe do tak odległych miast jak Stambuł, Barcelona czy Amsterdam. Ich bezpośrednim celem jest zarabianie pieniędzy na sprzedaży, lecz sukces gracza zależy w dużej mierze od umiejętności współpracy. Zatem „Chłopska Szkoła Biznesu” jest symulacją gry rynkowej – kombinacji konkurencji i współpracy, która zachodzi w świecie rzeczywistym. Gra to także sposób na atrakcyjne połączenie edukacji historycznej i ekonomicznej. Odwołanie się do lokalnej historii oraz sposób jej interpretacji umożliwiają tłumaczenie współczesnych zjawisk gospodarczych (jak spółki handlowe, czy klastry gospodarcze).

„Chłopska Szkoła Biznesu” zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności podczas Muzeobrania (26-27 września), cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury wspólnie z wybranymi małopolskimi muzeami. Docelowo gra została zaplanowana jako dwuczęściowy zestaw edukacyjny do zrealizowania podczas 2 godzin lekcyjnych. Zestaw może być wykorzystany przez nauczyciela, edukatora muzealnego, osobę pracującą z młodzieżą itp.

Gra uzyskała patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz