„Historia i internet” - kurs online dla studentów historii


Marcin Wilkowski i Maciej Rynarzewski w ramach projektu Historia i Media zapraszają studentów historii do uczestnictwa w internetowym kursie „Historia i internet”. Pierwszą odsłonę kursu, trwającą od początku grudnia do końca kwietnia, przeznaczono dla grupy 30 osób. Udział w kursie jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

„Naszym celem jest zwrócenie uwagi na nowe trendy w cyfrowej humanistyce i zaangażowanie studentów historii do samodzielnego rozwijania swoich internetowych zainteresowań. Internet to przestrzeń, którą twórczo wykorzystać można w badaniach i edukacji historycznej. Chcemy pokazać też, że stereotyp humanisty jako osoby nie radzącej sobie z nowymi technologiami powinien być zakwestionowany: dopóki nie robi tego uczelnia, potrzebne są oddolne inicjatywy takie jak nasza.”

Uczestnicy kursu zapoznają się z m.in. z narzędziami internetowymi pomocnymi w pracy naukowej, publikowaniu badań czy realizacji projektów historycznych. Elementem kursu jest także prezentacja innowacyjnych przykładów aktywności internetowej muzeów i archiwów oraz przedstawienie głównych problemów związanych z definiowaniem i ochroną cyfrowego dziedzictwa. Idee otwartej edukacji i ruchu Open Access, koncepcje współpracy historyków ze społecznościami internetowymi oraz zagadnienia związane z upamiętnianiem historii w internecie to kolejne tematy kursu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz