Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal 2009


Celem festiwalu „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal” zainicjowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie jest przyjrzenie się związkom istniejącym od przeszło wieku pomiędzy etnografią a dizajnem oraz ich współczesnym relacjom.

Etnodizajn Małopolska 2009Organizując wystawy, akcje plenerowe, targi etnodizajnerskie oraz konferencję chcemy zapytać o cel i motywacje, jakie towarzyszyły i towarzyszą powstawaniu przedmiotów etnodizajnerskich, o to, komu i do czego służą, oraz w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury? Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Estetyzacją życia codziennego? Próbą samookreślania się w dobie powszechnego uwalniania się znaczeń od kontekstu? Jeszcze czymś innym?

Wystawy

„Punkt oparcia” Kawiarnia Noworolski, Sukiennice, Rynek Główny 1, Kraków
7-22 listopada 2009

„Wystawa główna” Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, plac Wolnica 1, Kraków 7-22 listopada 2009

„Naturalne zasoby polskiego designu wystawa” gościnna Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46, Kraków 7-22 listopada 2009

Inne wydarzenia:

Rozmowy o etnodizajnie

Dyskusja o fenomenie, historii i kondycji dizajnu inspirowanego dziedzictwem kulturowym z udziałem Mirosława Boruca, dr Anny Weroniki-Brzezińskiej, Olafa Ciruta, Anny Frąckiewicz, dr Ewy Klekot, prof. Marka Krajewskiego, Anny Mokrzyckiej, Mateusza Zmyślonego.

Spotkanie poprowadzi Justyna Nowicka Międzynarodowe Centrum Kultury, sala „Pod Kruki”, Rynek Główny 25, Kraków 6 listopada 2009, 11.00 – 15.00

Krakowska sztuka zastosowania

Spacer śladami najstarszych krakowskich etnodizajnerów poprowadzi Konrad Myślik. Zbiórka przy wejściu do Biblioteki Jagiellońskiej (ul. Oleandry 3), 7 listopada 2009, 11.00

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie głównej

Zapraszamy na podwójne oprowadzenie po wystawie głównej „Co to jest etnodizajn?”. Kuratorka wystawy Anna Zabdyrska oraz historyk sztuki Agnieszka Sabor wprowadzą widzów w świat rzeczy etnodizajnerskich prezentowanych w Muzeum Etnograficznym (Plac Wolnica 1).

Oprowadzanie o godz. 11.00 skierowane jest do dzieci (wraz z rodzicami), natomiast o godz. 13.00 zapraszamy wszystkich dorosłych widzów.


Źródła: http://etnodizajn.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz