IPN zinwentaryzował akta spraw karnych stanu wojennego


Instytut Pamięci Narodowej z związku z 28 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego zinwentaryzował zasadniczą części dokumentacji archiwalnej dotyczącej spraw karnych z okresu stanu wojennego.

Zinwentaryzowano odnalezione w archiwach IPN akta prokuratorskie, sądowe oraz kolegiów do spraw wykroczeń. Zostały udostępnione poprzez „Elektroniczny inwentarz akt spraw karnych z okresu stanu wojennego”. Inwentarz dostępny jest pod adresem: 3grudnia81.pl/sip/.

W inwentarzu znaleźć można ponad 2 tysiące spraw wraz z nazwiskami oskarżonych i skazanych wraz z krótką informacją o sprawie karnej, a także dane sędziów i prokuratorów biorących udział w sprawach na wszystkich ich etapach.

Jednocześnie IPN - „zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich osób posiadających jakiekolwiek dokumenty związane z procesami w okresie stanu wojennego o ich przekazanie do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Zostaną one wówczas włączone do zasobu archiwalnego, stając się uzupełnieniem posiadanej już dokumentacji. Materiały można przekazywać w oddziałach IPN. Adresy placówek Instytutu znajdują się na stronie internetowej.”

Nawigacja po stronie jest łatwa i czytelna. Dodatkowo zostało tam m.in. umieszczone kalendarium i słownik pojęć. Wyszukiwarka pozwala na szybkie dotarcie do informacji o szukanej osobie. Sygnatury archiwalne ułatwią zainteresowanym dotarcie do dokumentów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz