60 milionów euro od Niemiec na „Fundację Auschwitz-Birkenau”


Republika Federalna Niemiec wraz z krajami związkowymi przeznaczy w ciągu nadchodzących pięciu lat 60 mln euro na rzecz „Fundacji Auschwitz-Birkenau”. Wkład strony niemieckiej wynosi 50 proc. kapitału wieczystego potrzebnego do prowadzenia koniecznych prac konserwatorskich na terenie byłego obozu koncentracyjnego.

„To dowód odpowiedzialności wobec historii, świadectwo wspólnoty opartej na zaufaniu oraz wyraz wiary we wspólną przyszłość„ - powiedział o decyzji RFN i Landów inicjator powstania „Fundacji Auschwitz-Birkenau” Władysław Bartoszewski. Podkreślił także szczególnie zaangażowanie premiera Nadrenii Północnej-Westfalii, dr. Jürgena Rüttgersa, który zasiada w Radzie Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w czerwcu 2009 r. i ma za zadanie utrzymanie miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau. Zachowanie budynków i infrastruktury wymaga utworzenia kapitału wieczystego w wysokości 120 mln euro. Z jego odsetek będą finansowane bieżące prace remontowe i konserwatorskie w wysokości około 5-6 mln euro rocznie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz