Policja odnalazła tablicę z Muzeum Auschwitz-Birkenau


Kilkadziesiąt godzin wystarczyło polskiej policji odnalezienie skradzione napisu znad bramy hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau. Tablica została przecięta na trzy części tak, że każdy wyraz stanowi jedną.  Funkcjonariusze zatrzymali pięć osób podejrzewanych o tę kradzież.

„Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu pragnie wyrazić wielkie uznanie i składa podziękowanie polskiej policji, która w ciągu kilkudziesięciu godzin odnalazła ten najważniejszy symbol XX wieku” - powiedział Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Tablica została skradziona w nocy 18 grudnia 2009 r. Napis „Arbeit macht frei” (tłum. Praca czyni wolnym) nad oświęcimską bramą został wykonany w obozowej ślusarni przez jednego z więźniów Jana Liwacza. Formuła została wywiedziona z rozpowszechnionego w tradycji protestanckiej cytatu z Ewangelii Jana (J 8, 32) - prawda czyni wolnym. Napis znajdował się także na terenie innych obozów koncentracyjnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz