IV edycja konkursu edukacyjnego „Odważmy się być wolnymi”


Muzeum Historii Polski wraz z Fundacją Banku Zachodniego WBK ogłasza IV edycję ogólnopolskiego konkursu „Odważmy się być wolnymi”. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Głównym jego celem jest wzmocnienie identyfikacji młodzieży ze środowiskiem lokalnym oraz uświadomienie znaczenia jednostki w tworzeniu historii.

Organizatorzy chcą, by uczestnicy konkursu ocalili od zapomnienia osoby ważne dla historii, funkcjonujące tylko w pamięci lokalnej czy pamięci rodzin. W tej edycji konkursu zadaniem uczestników jest odnalezienie osób, które swoją działalnością w latach 1945 – 1989 przyczyniły się do demokratycznych zmian i zasłużyły się w dziele odbudowy pełnej niepodległości Polski.

Efektem poszukiwań ma być praca opisująca wybraną przez zespół postać, zawierająca informacje na temat jej życia i działalności, charakterystykę oraz ocenę roli opisywanej postaci, zarówno w kształtowaniu rzeczywistości lokalnej, jak i jej wpływu na tzw. wielką historię.

Uczniowie powinni dotrzeć do rozmaitych źródeł wiedzy takich jak: relacje, dokumenty, miejsca działalności; podjąć próbę selekcji i interpretacji zebranego materiału faktograficznego i zastosować różne formy pisarskie – słowem powinni wykazać się zastosowaniem warsztatu historycznego.

W konkursie mogą wziąć udział 3 osobowe zespoły. Każdy zespół powinien mieć opiekuna, może być nim nauczyciel lub inna pełnoletnia osoba np. drużynowy czy rodzic. Wybierając postać bohatera zespoły winny się kierować kryterium terytorialnym.

Szczegółowe informacje (regulamin, kwestionariusz zgłoszenia do konkursu) znaleźć można na stronie internetowej www.muzhp.pl.

Pytania kierować należy do Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski:
Kontakt z koordynatorkami projektu: tel. 22 211 90 47
Gabriela Sierocińska-Dec: gabriela.sierocinska@muzhp.pl
Beata Wolszczak: beata.wolszczak@muzhp.pl

Terminarz konkursu:

15 marca 2010 r. – termin przesyłania zgłoszeń do konkursu
14 maja 2010 r. – termin nadsyłania prac konkursowych
23 czerwca 2010 r. – uroczyste zakończenie konkursu (wstęp za zaproszeniami)

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Honorowy patronat: Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Janusz Kurtyka.


Źródło: muzhp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz