Zamiast PRL Nowa Huta, czyli przekształcenia w Krakow


Prezydent Majchrowski podczas chatu z mieszkańcami ogłosił chęć przejęcia placówki Muzeum PRL i zastąpienie jej Muzeum Nowej Huty. Z propozycją przekształcenia muzeum PRL-u w Krakowie w nową placówkę  zwrócił się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wiadomość ta zelektryzowała środowisko historyczne.

Muzeum PRLTeraz, co właściwie przesądzone Muzeum PRL zostanie zlikwidowane. Jego miejsce zajmie Muzeum Nowej Huty. Władze Krakowa wyraziły wolę prowadzenia placówki, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecało rocznie przeznaczać na ten cel 1 mln zł. Dlaczego Ministerstwo nie chciało przeznaczać tej sumy na Muzeum PRL nie wiemy. Dodatkowo minister Zdrojewski zapowiedział, że z pieniędzy ministerstwa zostanie sfinansowany konkurs na scenariusz projektu wystawy stałej oraz aranżacja wnętrza.

PRL z perspektywy Nowej Huty, czy Nowa Huta z perspektywy PRL?

Moje wątpliwości budzi nie tylko zamiar przejęcia - z informacji medialnych wynika, że władze Muzeum Historii Polski nie zostały o tym wcześniej poinformowane - ale również zmiana zakresu tematycznego muzeum. Prezydent Majchrowski w Krakowie zrealizował wiele udanych projektów muzealnych za co sam Prezydenta wielokrotnie chwaliłem jednak tym razem mam poważne wątpliwości. Wg mnie nie da się przez pryzmat Nowej Huty w pełni pokazać całego okresu PRL. Lepszym pomysłem mogłoby być pozostawienie Muzeum PRL - takich placówek w Polsce jest bardzo mało - i poświęcenie w ekspozycji szczególnej uwagi Nowej Hucie. Zwłaszcza, że w Krakowie jest już oddział Muzeum Historycznego dedykowany historii Nowej Huty.

Nic się nie dzieje?

Przy okazji informacji o przekształceniu Muzeum zafunkcjonowała opinia, że w Muzeum PRL nic się tam nie dzieje. Postanowiliśmy to sprawdzić. Muzeum istnieje od 2008 r., ale pod uwagę wzięliśmy ostatnie półtorej roku. W tym czasie odbyły się 3 wystawy: „Od opozycji do wolności” (4 kwietnia 2009 r. - 31 wrzesień 2009 r.), „Wojna polsko-jaruzelska” (15 grudnia 2010 r. - 30 kwietnia 2010 r.), Wystawa „Wojenne rozstania” (9 maja 2010 r. - 31 lipca 2010 r.). Przeprowadzono gry: „Gra o wolność” (wrzesień 2009 r.), „Uwolnij sztandar” (13 grudnia 2009 r.). Odbył się koncert „Miasto bez Boga walczy o Krzyż” (24 kwietnia 2010 r.) w ramach kampanii „W IMIĘ WOLNOŚCI. NOWA HUTA ’60. - 50. rocznica walk o krzyż w NH”. Jednym z najnowszych projektów jest pierwsza w Polsce multimedialna ścieżka edukacyjna z elementami gry ulicznej „Włóż buty, przyjdź do Huty!”. Muzeum zorganizowało także zbiórkę eksponatów, a obecnie prowadzi zbiórkę zdjęć maturalnych z okresu PRL. Trzeba zaznaczyć, że to wszystko udało się zrealizować przy bardzo małych funduszach.
O Muzeum PRL

Muzeum PRL jest oddziałem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jego siedzibą jest budynek starego kina „Światowid”. W niedługim czasie miał się odbyć konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni na potrzeby nowoczesnego i multimedialnego muzeum. Gotowy jest również scenariusz ekspozycji stałej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz