Historia jazdy polskiej powraca na monetach NBP


„Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I„ to kolejny temat w serii monet ”Historia Jazdy Polskiej”, którą NBP emituje od 2006 r. Już od poniedziałku, 15 lutego, srebrne i złote monety ze szwoleżerem będzie można nabyć na aukcjach w serwisie Kolekcjoner.

NBP monety szwalożerAukcje rozpoczną się równocześnie o godz. 8:00 i potrwają do 17 lutego, do godz. 13:00. Na sprzedaż wystawione będą złote monety o nominale 200 zł i srebrne 10-złotówki. Cena wywoławcza złotych monet to 2 087 zł, a maksymalna – 2 301 zł. W przypadku dziesięciozłotówek cenę wywoławczą ustalono na 73 zł, a maksymalną na 100 zł.

Narodowy Bank Polski wystawi na licytację 10,3 tys. sztuk monet złotych z nakładu wynoszącego 10,5 tys., a także 98 tys. monet srebrnych, których wybito w sumie 100 tys. – Po raz pierwszy wystawiamy na aukcję praktycznie cały nakład monet – mówi Jacek Polkowski z biura prasowego NBP. – Doszliśmy do wniosku, że w serwisie zarejestrowała się już większość kolekcjonerów i możemy wystawiać do sprzedaży pełne nakłady bez obawy, że trafią one głównie do firm, a nie do zwykłych zbieraczy.

W porównaniu z poprzednimi aukcjami NBP znacząco obniżył limity zakupu dla firm. Na pierwszej aukcji pojedyncza firma mogła kupić do 6 tys. srebrnych monet, podczas gdy w najbliższej licytacji każdy klient instytucjonalny będzie mógł złożyć oferty na maksimum 1250 sztuk. – Tym samym chcemy dać zwykłym kolekcjonerom większy wpływ na kształtowanie się ceny i zwiększyć ich szanse na zakup monet – wyjaśnia Jacek Polkowski.

Szanse kolekcjonerów zwiększa również fakt wykluczenia z aukcji kilkunastu firm, które złamały regulamin serwisu. – W ostatnich dniach zablokowaliśmy konta tych firm, które nie odebrały monet wylicytowanych na poprzednich aukcjach i nie uregulowały należności – informuje Polkowski. – Te firmy nie będą mogły uczestniczyć w kilku kolejnych licytacjach, a nieodebrane przez nie monety zostaną wystawione do sprzedaży albo na aukcji dogrywkowej, albo w sklepie internetowym, który planujemy uruchomić w drugiej połowie roku – dodaje.

Jak poinformował przedstawiciel NBP, obecnie w systemie Kolekcjoner funkcjonuje już ponad 16 tys. aktywnych kont założonych przez indywidualnych kolekcjonerów oraz 240 zarejestrowanych przez firmy.

Monety wylicytowane na aukcji będzie można odbierać w kasach oddziałów okręgowych NBP od 10 do 31 marca.

Seria „Historia Jazdy Polskiej”

Temat „Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I„ jest czwartym w serii „Historia Jazdy Polskiej„. NBP rozpoczął emisję tej serii monet w 2006 r. Jej celem jest prezentacja polskich formacji wojskowych i typów uzbrojenia na przestrzeni wieków. Dotychczas w ramach serii ukazały się tematy: „Jeździec Piastowski„ (2006 r.), ”Rycerz Ciężkozbrojny XV wiek” (2007 r.) oraz ”Husarz XVII wiek” (2009 r.). Poszczególne kolekcje obejmują monetę złotą o nominale 200 zł, srebrną dziesięciozłotówkę w kształcie prostokąta oraz 2 zł wykonane ze stopu Nordic Gold.

Rewers najnowszej złotej monety „Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I” przedstawia wizerunek trzymającego lancę z proporczykiem szwoleżera na galopującym koniu. Na awersie znalazły się m.in. wizerunki elementów umundurowania i uzbrojenia szwoleżera: lanca z proporczykiem, szabla, karabinek, ładownica, pistolet i zarys czapki z kokardą i kitą.

Postać szwoleżera na koniu jest także elementem rewersu srebrnej dziesięciozłotówki oraz rewersu dwuzłotówki. Na awersie srebrnej monety umieszczono zaś m.in. wizerunki czapki szwoleżera, siodła i pistoletu.

Monety (z wyjątkiem awersu dwuzłotówki) zaprojektował Andrzej Nowakowski. Awers dwuzłotówki jest autorstwa Ewy Tyc-Karpińskiej.

Źródło: http://www.nbp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz