Portal dla Kopernika na urodziny


Portal NICOLAUS COPERNICUS TORUNENSIS zostanie uruchomiony 19 lutego 2010 r., w dniu rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Rocznica urodzin Kopernika zbiega się z obchodami 65-lecia toruńskiego Uniwersytetu, który nosi imię tego wybitnego polskiego astronoma. Dostępny będzie pod adresem: copernicus.torun.pl.

NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS będzie portalem naukowy poświęconym Mikołajowi Kopernikowi Projekt jest realizowany wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Gminę Miasta Toruń we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Portal NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS będzie miejscem prezentacji spuścizny Kopernika w postaci archiwum, w którym znajdą się m.in. zdigitalizowane rękopisy pozostawione przez astronoma, opracowanych również w transkrypcji łacińskiej oraz w przekładzie.

W portalu znajdować się będzie również cyfrowa biblioteka, która umożliwi lekturę dawnych i współczesnych publikacji dotyczących życia Kopernika, jego działalności i znaczenia. Biografia Kopernika zostanie przybliżona również przez teksty autorstwa znanych współczesnych uczonych. W portalu wreszcie znajdzie się galeria zawierająca wizerunki Kopernika, a także filmy i animacja odnoszące się do jego osoby.

Portal skierowany jest do szerokiego grona odbiorców poszukujących informacji o życiu Kopernika, uprawianych przez niego naukach, jego wielkim odkryciu i wpływie na późniejszy rozwój cywilizacji. NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS w założeniu twórców ma się stać internetową encyklopedią używaną przez uczniów, studentów, naukowców i wszystkich zainteresowanych prezentowaną problematyką.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz