„Cieszyńskie Wydarzenia XIX - XXI wieku” - wystawa


Od 10 do 28 lutego 2010 r. można w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie zobaczyć wystawę „Cieszyńskie Wydarzenia XIX - XXI wieku”. Celem wystawy jest przybliżenie tych wydarzeń, uzmysłowienie następstwa dziejów, które dokonują się w tej samej przestrzeni geograficznej, na tych samych ulicach i placach jednakże w innym wymiarze czasowym.

Muzeum Śląska CieszyńskiegoW Cieszynie w tym okresie miały miejsce znaczące zmiany polityczne i społeczne. Miasto było częścią monarchii austriackiej i jako stolica Śląska Cieszyńskiego gościła parokrotnie cesarza Franciszka Józefa I, z kolei w okresie I wojny światowej była siedzibą Głównego Sztabu Armii Austriackiej odwiedzanej przez generalizację i monarchów europejskich. W latach 1918-1920 dokonały się ważne przemiany polityczne – Cieszyn został podzielony między Polskę i Czechosłowację. W okresie międzywojennym gościł prezydentów Tomáąa Masaryka i Ignacego Mościckiego. W roku 1938 oraz w czasie II wojny światowej miały miejsce kolejne polityczne zawirowania, tak jaki i w okresie powojennym. Należały do nich między innymi deklaratywna przyjaźń polsko-czechosłowacka, wydarzenia roku 1968 oraz okres działania Solidarności. Wydarzenia te odcisnęły swe piętno w dziejach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Z kolei ostatnie lata XX w. minęły pod znakiem przygotowania obu miast do wejścia do Wspólnoty Europejskiej.

Twórcy wystawy pragną wywołać zarówno u mieszkańców po prawej, jak i po lewej stronie rzeki Olzy refleksję na temat ich wspólnej historii, która w prawdzie nieraz naznaczana była różnicami zdań i konfliktami, jednakże która wciąż pozostaje wspólnym i niezmiennym dobrem.

Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Ducatus Teschinensis o.s. oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ilustracje na niej prezentowane pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Těąínska w Czeskim Cieszynie oraz ze zbiorów prywatnych


Źródło: http://cieszyn.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz