Wystawa „Wojna polsko-jaruzelska” została przedłużona do końca marca


Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wystawą „Wojna polsko-jaruzelska” przygotowaną przez Muzeum PRL-u – krakowski oddział Muzeum Historii Polski – zostaje ona przedłużona aż do końca marca!

Muzeum PRLOsią wystawy jest opowieść czterech bohaterów o nadziejach roku 1980 i strachu pierwszych dni po 13 grudnia 1981 roku. Wykorzystane zostały dokumenty filmowe z zasobów TVP, kroniki filmowe, a także zdjęcia autorstwa Stanisława Markowskiego. Aby jak najwierniej oddać atmosferę tamtych dni prezentację zorganizowano m.in. w schronie i piwnicach znajdujących się pod budynkiem Muzeum. Wystawa poświęcona jest pierwszym dniom stanu wojennego.

Bezprawie stanu wojennego dotknęło miliony Polaków, również tych niezaangażowanych politycznie, zwykłych ludzi. Nikt nie policzył ich dramatów, rodzinnych tragedii, pokrzyżowanych planów, karier, złamanych nadziei i zmarnowanej przyszłości. Wiele osób wyjeżdżało z perspektywą opuszczenia ojczyzny na zawsze.

Wobec ponad setki śmiertelnych ofiar aparatu przemocy z lat 1981-1989 (m.in. Bogdana Włosika i Ryszarda Smagura z Nowej Huty), ludzkie dramaty wydają się drobiazgami, ale wszystkie dopisują się do rachunku zbrodni i krzywd doznanych przez społeczeństwo po 13 grudnia 1981 roku.

Wystawa zatytułowana „Wojna polsko-jaruzelska” jest próbą rekonstrukcji odczuć i wrażeń uczestników tamtych wydarzeń. W tych pierwszych dniach nowej i nieznanej rzeczywistości nikt nie wiedział czego się spodziewać. Wszystkim towarzyszył strach. Dla Polski stan wojenny oznaczał czas nieodwracalnie stracony…

Wystawę można oglądać codziennie w godz. 11:00 – 19:00 prócz poniedziałków.

Muzeum PRL-u, Krakowski Oddział Muzeum Historii Polski, os. Centrum E-1, 31-934 Kraków (dawne kino Światowid).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz