Otwarty Puchar Europy w Walkach Bojowych 2010


Otwarty Puchar Europy w Walkach Bojowych odbędzie się 1 i 2 maja 2010 r. w drewnianym grodzie nad zalewem Biskupice-Brzózki. Jest to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez historycznych w Polsce. Spektakularnym wydarzeniem będzie z pewnością wieczorna bitwa o gród z udziałem artylerii. Wezmą w niej udział wybrani najznamienitsi współcześni rycerze reprezentujący wiele europejskich państw.

Średniowieczny gród w Byczynie zasłużył na miano turniejowej stolicy Europy Wschodniej, dzięki cyklicznie organizowanych w nim Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Już niebawem, bo w pierwszy majowy weekend, odbędzie się tam jedna z najbardziej prestiżowych imprez historycznych - „Otwarty Puchar Europy w Walkach Bojowych”.

Organizatorzy – Opolskie Bractwo Rycerskie (obok Urzędu Gminy Byczyna), mają spore doświadczenie w tworzeniu imprez historycznych, organizując ich kilkanaście w ciągu roku w różnych regionach Polski, nawet zagranicą. Dlatego też cieszą się renomą i uznaniem wśród odtwórców średniowiecza, dbając o wysoki poziom swoich przedsięwzięć. Świadczy o tym duża liczba zapraszanych członków współczesnego ruchu rycerskiego z całej Polski, Niemiec, Białorusi, Rosji, Czech, Litwy, Ukrainy, Hiszpanii, Łotwy, Słowacji i Niemiec oraz wielotysięczna publiczność.

Bractwa, reprezentujący przekrój od XIII do XV wieku zjadą pod Byczynę już w ostatnim dniu kwietnia. Na terenie podgrodzia powstanie wielkie średniowieczne obozowisko z namiotami historycznymi i sprzętem z epoki.

W szrankach odbywać się będzie turniej rycerski. Rycerze w pełnym uzbrojeniu zawalczą na różnego rodzaju broń pod czujnym okiem sędziów. Zwycięzca otrzyma „Puchar Europy„ i atrakcyjną nagrodę pieniężną. Dobrą miarę dla osiągnięć turniejowych kombatantów daje porównanie zmagań najlepszych z nich. Nie tylko najlepszych w danym kraju, bo dzisiaj, jak przed wiekami, rycerstwo jest zjawiskiem międzykulturowym. Dlatego wśród przyjaciół i pasjonatów średniowiecza z całej Europy rozesłaliśmy wici. Chcemy dać szansę wykazania się najlepszym z najlepszych – reprezentantom swoich krajów. Niech staną do walki wedle równych i szlachetnych zasad, niech rozstrzygną najrzetelniejsi sędziowie spośród ich ziomków, niech męstwo, siła, honor i sprawiedliwość patronują naszym igrzyskom. Niech w godny, rycerski sposób, zwycięży najlepszy z nich – tłumaczy Rafał „Hegemon„ Prądzyński – ”Król Herbowy”, czyli sędzia majowych zmagań.

Przez trzy dni odbędzie się wiele imprez towarzyszących – jarmark średniowieczny z udziałem kilkudziesięciu rzemieślników i kupców, koncerty muzyki dawnej wykonawców z kilku krajów, warsztaty rzemiosła dawnego oraz pokazy tańców dawnych i szermierki. Niewątpliwą atrakcją będzie turniej łuczniczy, w którym wezmą udział świetni łucznicy polscy i z krajów ościennych.
W tych dniach będzie można skosztować jadła staropolskiego, wejść do „Komnaty strachu” ze średniowiecznymi narzędziami tortur, spróbować swoich sił w miotaniu włócznią, rzucie toporem i nożem. Należy wspomnieć również o walkach drużynowych, pokazach katowskich i prezentacji zabawnych scenek rodzajowych, zabawach plebejskich i biegu dam.

Spektakularnym wydarzeniem będzie z pewnością wieczorna bitwa o gród z udziałem artylerii. Uwieńczeniem sobotniego dnia będzie pokaz ognia – fireshow.

Decyzję o przeprowadzeniu „Otwartego Pucharu Europy” w dwóch odsłonach podjęto w październiku ubiegłego roku w Uniejowie. Organizatorzy – Andrzej Efendi Kościuk z Opola i Wojciech Jakubowski z Uniejowa zadecydowali, iż będą to zmagania o jednakowych zasadach, reprezentacjach i naczelnym składzie sędziowskim. Druga odsłona, po Byczynie, odbędzie się na zamku w Uniejowie w dniach 3-7 lipca 2010 r.

Historia byczyńskich imprez rycerskich zaczyna się w 2003 r., kiedy do tego małego miasteczka na Opolszczyźnie zjechali po raz pierwszy członkowie współczesnego ruchu rycerskiego i rzemieślnicy. Od tego czasu odbywają się tam regularnie w pierwszy weekend maja oraz na przełomie sierpnia i września wielkie festyny średniowiecznie. Bierze w nich udział zazwyczaj kilkuset uzbrojonych rycerzy, białogłowe, i rzemieślnicy ze swoimi historycznymi kramami z całej Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Czech, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Niemiec, nawet Stanów Zjednoczonych. Współorganizatorami przedsięwzięcia są niezmiennie od lat Opolskie Bractwo Rycerskiego (www.opolskiebractworycerskie.pl.tl). Kilkudziesięciu członków bractwa z różnych miast Polski i Niemiec dba o historyczny autentyzm i odtwarza realia doby staropolskiej od X w. do końca XV w.

Opolanie mają swoją siedzibę w opolskiej baszcie artyleryjskiej, w której prezentują uzbrojenie, narzędzia tortur i przedmioty codziennego użytku. Tam też w ramach kwietniowych Dni opola, organizują swój średniowieczny festyn. Jednakże najbardziej okazałą siedzibą jest „Perełka Opolszczyzny” – całoroczny średniowieczny gród z modrzewia – mekka kilkudziesięciu turystów z całego świata.

Opolskie Bractwo Rycerskie może się poszczycić organizacją kilkudziesięciu wielkich imprez historycznych z udziałem od stu do siedmiuset uczestników z kilkunastu krajów. Imprezy te obejrzało od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy widzów. Warto wspomnieć o organizacji ogólnopolskich turniejów na zamkach w Raciborzu,  Brzegu, Leśnicy, Grodźcu, w Jastrzębiu, Dusznikach, Tarnowskich Górach, Rudach, czeskim Jaworniku, Paczkowie, Poznaniu, Opolu, Bielsku-Białej, Głogowie i Rynie, Poznaniu itd.

Dodatkowe informacje dotyczące parkingów, organizacji ruchu i szczegółowy harmonogram imprezy będą zamieszczone w kwietniu na stronie grodu: www.grod.pl.tl. Kontakt z organizatorem: Andrzej Efendi Kościuk – tel. 602 613 386.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz