Czy przyszłoroczna Olimpiada Historyczna jest zagrożona?


Na stronie Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej znajduje się List otwarty do premiera Donalda Tuska w sprawie Olimpiad przedmiotowych. Jego inicjatorzy obawiają się, że niektóre olimpiady zakończą działalności w bieżącym roku szkolnym, o ile stosunek MEN do nich nie ulegnie zmianie. Dodatkowo MEN o pół miliona okroił budżet przeznaczony na olimpiady.

Olimpiady przedmiotowe to niezwykle wymagające i stojące na najwyższym poziomie sprawdziany wiedzy i umiejętności uczniów szkół średnich. Po za możliwością sprawdzenia swojej wiedzy finaliści i laureaci etapów centralnych są zwolnieni z danego przedmiotu maturalnego, za który dostają maksymalną liczbę punktów. Najlepsi mają także wstęp na wybrany przez siebie kierunek niezależnie od wyniku maturalnego z pozostałych przedmiotów. Olimpiad szkolnych jest ponad 20, w których udział bierze kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski.

Od kilku miesięcy trwa jednak spór pomiędzy MEN, a środowiskiem akademickim dt. finansowania olimpiad. Jak to wyglądało do tej pory? MEN finansowało olimpiady, przekazując następnie środki komitetom złożonym często z kilki uczelni, które zajmują się organizacją olimpiady. Od tego roku MEN jednak chce ogłaszać, coroczne konkursy na organizację olimpiad. Zdaniem MEN ma to umożliwić konkurencyjny wybór pośród organizatorów olimpiad. Nasuwają się jednak dwa pytania, czy naprawdę jest to wymagający reformy fragment polskiej edukacji i czy warto zmieniać coś, co od lat dobrze działa?

MEN w dodatku okroił i tak skromny budżet olimpiad o pół miliona złotych. Przez to, część z nich może się nie odbyć, a inne zostaną okrojone. Warto zauważyć, że i tak znaczna część kosztów olimpiad pochodzi z nieodpłatnej pracy nauczycieli i pracowników wyższych uczelni. Kto na tym straci najwięcej? Zapewne uczniowie, niektórzy organizatorzy olimpiad w związku z mniejszym budżetem nie będą im mogli zwracać kosztów podróży i wyżywienia.

W związku z tym przedstawiciele środowiska akademickiego wystosowali List otwarty do Premiera Donalda Tuska w sprawie Olimpiad przedmiotowych. Autorzy listu zarzucają MEN, że zmiany były podyktowane kryteriami pozamerytorycznymi. Uważają ponadto, że finansowanie olimpiad MEN w cyklach półrocznych uniemożliwi ich planowanie nawet w danym roku szkolnym. Wskazują, że poziom finansowania został zmniejszony, za to drastycznie zwiększono wymagania biurokratyczne i kontrolne, tak jakby MEN podejrzewało organizatorów olimpiad o nadużycia finansowe. Kończą obawą się, że niektóre olimpiady zakończą działalności w bieżącym roku szkolnym, o ile stosunek MEN do nich nie ulegnie zmianie. Po publikacji listu MEN rozpoczął rozmowy z zainteresowanymi, obiecując spełnienie pewnych żądań środowiska akademickiego. Dyskusja na temat olimpiad trwa.

Niestety jedną z olimpiad, która może mieć problemy w związku z mniejszym finansowaniem jest Olimpiada Historyczna. Jeden z tegorocznych uczestników OH powiedział w rozmowie z nami, że od tego roku utrudniono procedurę zwrotu kosztów podróży, na etapie wojewódzkim w województwie, z którego startował w tym roku nie było żadnych nagród, a budżet samej olimpiady został okrojony. Niektórzy nawet mówią o tym, ze w skrajnym przypadku przyszłym roku OH może się nie odbyć. Czy taka ewentualność jest realna? Olimpiada Historyczna to przeszło 36 lat wspaniałej tradycji.

Jutro postaramy dowiedzieć się w Ministerstwie Edukacji Narodowej, czym podyktowane są zmiany i dlaczego zmniejszono finansowanie olimpiad, a także, czy w związku z tym MEN widzi zagrożenie dla organizacji olimpiad w przyszłym roku. Zapytamy także organizatorów Olimpiady Historycznej, czy zmniejszenie nakładów na olimpiady negatywnie odbije się na uczniach lub przyszłorocznej edycji - mamy nadzieję, że tak nie będzie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz